Home » 2024 » marzec » 08

Daily Archives: 8 marca 2024

Wizyta w Muzeum Narodowym w Lublinie

Wizyta przedszkolaków z oddziału OC w Muzeum Narodowym była okazją do poznania najważniejszych pojęć związanych z muzealnictwem, takich jak: eksponat, wystawa czy kolekcja. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wystawy archeologicznej. Przedszkolaki dowiedziały się skąd czerpiemy wiedzę o najdawniejszych dziejach człowieka? Jakie skarby przeszłości skrywa ziemia? Przewodnik opowiadał o narzędziach i metodach pracy archeologa.

Będąc w tym niezwykłym miejscu przenieśliśmy się w odległe czasy królów i rycerzy, gdy w miejscu dzisiejszego Muzeum na wzgórzu stał najprawdziwszy zamek, a także mieliśmy okazję poznać tajemnice zachowanych do dziś średniowieczych budowli – wieży obronnej i kaplicy Trójcy Świętej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca w oddziałach przedszkolnych od samego rana panowała wyjątkowa atmosfera, a to wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Kobiet. Grupa OB przygotowała z tej okazji, krótką część artystyczną, pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentlemani.

Spotkanie z geodetą w grupie 0 B.

Dnia 6 marca 2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0 B odwiedził Pan Marek Berłowski, który w chwili obecnej wykonuje zawód geodety na platformach wiertniczych w Afryce, a wcześniej również na Morzu Północnym. Pan Marek opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał  szkice planów  oraz modele 3D wykonanych platform wiertniczych, piękne zdjęcia nie tylko stalowych konstrukcji, ale również spotkanych zwierząt takich jak: rekin młot, małpy i delfina.  Następnie dzieci mogły zobaczyć kombinezon ochronny, który w przypadku pożaru ma za zadanie ochronić ciało człowieka. Dzieci dowiedziały się również, że w tak daleką podróż należy wybrać się z odpowiednim ekwipunkiem, a mianowicie: narzędziami niezbędnymi do pracy w większej ilości z powodu braku możliwości zaopatrzenia się  na morzu w brakujące narzędzia. Na zakończenie spotkania dzieci zapoznały się z mapą, na której znajdowały się zaznaczone punkty platform wiertniczych gazu i ropy naftowej. Dziękujemy serdecznie Panu Markowi Berłowskiemu za niezwykle ciekawe spotkanie, poświęcony czas i przekazanie dzieciom wiedzy na temat swojego zawodu.

Życzymy samych sukcesów w pracy i bezpiecznej podróży do Afryki i z Afryki do domu.