Przedszkolne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

    10 kwietnia obchodziliśmy w oddziałach przedszkolnych Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, przedszkolaki założyły ubrania w kolorze niebieskim – kolorze nadziei. Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie wiedzy na temat tego zaburzenia. Tematykę dnia przybliżył dzieciom filmik o autyzmie, z którego dzieci miały okazję dowiedzieć się trochę więcej o tym , jak być empatycznym wobec naszych przyjaciół z autyzmem. Przedszkolaki z grupy 0 d dodatkowo recytowały wierszyki przybliżające tematykę tego dnia. Przedszkolaki ze wszystkich grup wzięły udział w konkursie plastycznym pt: „Autyzm widziany oczami dziecka”. Pomimo, iż temat był trudny, to dzieci świetnie sobie z nim poradziły. Powstało wiele pięknych prac plastycznych zgodnych z tematem konkursu. Wielu przedszkolaków zostało nagrodzonych. Na koniec wszyscy razem zaśpiewali piosenkę „Każdy z nas jest inny”, bo to właśnie różnorodność sprawia , że świat jest tak interesujący.

Warsztaty z Planetarium “Orbitek”

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co kryje się poza granicami naszej planety? Czy księżyce, gwiazdy i planety również mają swoje historie do opowiedzenia? Jeśli tak, to dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję uczestniczyć w fascynującej podróży po kosmosie dzięki warsztatom z Planetarium „Orbitek”. Współczesne technologie pozwalają nam zagłębić się w tajemnicze zakamarki wszechświata, a takie warsztaty były idealną okazją do odkrycia jego niezwykłych sekretów. Dzieci dzięki interaktywnym pokazom mogły doświadczyć niesamowitych przygód, obserwując gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie, a wszystko to w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze naszego przedszkola. Pan instruktor zaprezentował ciekawe opowieści, kreatywne zabawy z piłkami- planetami ucząc jednocześnie podstawowych pojęć astronomicznych w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z kosmonautą. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia, które z pewnością będą okazją do rozwijania ciekawości i pasji do nauki o kosmosie.

Warsztaty wielkanocne

Zbliża się czas Wielkanocny, który w naszej kulturze obfituje w wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Właśnie z tej okazji w oddziałach przedszkolnych zostały zorganizowane warsztaty wielkanocne. Dzieci z przygotowanych materiałów wykonały piękne świąteczne ozdoby. Możliwość wspólnej pracy poprzez twórczość artystyczną sprawiła dzieciom dużo radości, a wykonane stroiki na pewno zostaną wykorzystane do świątecznych dekoracji. Wierzymy, że te wspólne warsztaty nie tylko przyniosły radość dzieciom, ale także umożliwiły im lepsze zrozumienie tradycji i symboliki związanej z Wielkanocą. Dzięki takim aktywnościom dzieci mogą lepiej odczuć atmosferę zbliżających się świąt oraz w pełni celebrować ten wyjątkowy czas.

Pierwszy Dzień Wiosny i Światowy Dzień Zespołu Downa 

21 marca 2024r. obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny oraz Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, znanym również  jako ,, Dzień Kolorowej Skarpety”. Pierwszy Dzień Wiosny był  okazją do wspólnego  świętowania tej upragnionej pory roku. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. Przedszkolaki rozwiązywały wiosenne zadania: oglądały filmy edukacyjne, śpiewały piosenki  oraz wykonały Marzanny. Jednak największą atrakcją  dla przedszkolaków był spacer po najbliższej okolicy w poszukiwaniu zwiastunów wiosny . Dzieci wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach wiosenne symbole. Podczas spaceru bacznie obserwowały piękno budzącej się do życia przyrody, wypatrywały pąków na drzewach, pierwszych kwiatów i przylatujących ptaków. Tego dnia  przedszkolaki jak i nauczycielki naszego przedszkola założyły kolorowe skarpetki ,, nie do pary” jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym  21 chromosomem.  Dzieci uczestniczyły w różnych aktywnościach mających na celu uwrażliwienie  i zwiększenie świadomości  społecznej na tolerancję i szacunek dla osób z Zespołem Downa. Każde dziecko w tym dniu kolorowało i ozdabiało skarpetki według własnego pomysłu,  które następnie zostały wywieszone na szkolnym korytarzu. 

„Dzień otwarty”

Dzień otwarty w oddziałach przedszkolnych jest wyjątkową okazją dla rodziców, opiekunów oraz innych osób zainteresowanych, aby poznać życie i działalność przedszkola bliżej. Takie dni często organizowane są przez przedszkola w celu zaprezentowania swojej pracy, metod pedagogicznych oraz wartości, jakie kształtuje się w najmłodszych uczestnikach edukacji. 20 marca 2024 r. w naszych oddziałach przedszkolnych gościliśmy grupy przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 3 i Przedszkola Publicznego nr 4 w Łęcznej wraz z Paniami nauczycielkami. Dzieci z „zerówek” zaprezentowały się przed przesympatyczną publicznością we wzruszającym przedstawieniu „Brzydkie kaczątko”. Po przedstawieniu dzieci miały okazję zwiedzić nasze oddziały przedszkolne oraz obserwować i uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w poszczególnych salach. Każda grupa „zerówiaków” wraz ze swoją Panią nauczycielką zaprezentowała inną, ciekawą aktywność. Przedszkolaki mogły zamienić się w prawdziwych artystów i pomalować farbami na folii, poznać co to jest programowanie i samodzielnie zaprogramować drogę ozobotów i genibotów. Uczestniczyły również w ciekawych eksperymentach i doświadczeniach oraz wzmacniały swoje zmysły na ścieżce sensorycznej. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy do naszego Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

„Uczą się SMYKI MA-TE-MA-TY-KI…”

 W dniach od 11-15 marca dzieci z oddziałów przedszkolnych realizowały projekt edukacyjny „Tydzień Matematyki”. Realizacja projektu sprzyjała nabywaniu kluczowych kompetencji, a także miała na celu pokazanie dzieciom, że matematyka jest obecna wszędzie, może być łatwa, przyjemna, dawać wiele radości oraz satysfakcji. Nauczycielki przygotowały różnorodne zajęcia opierając się na aktywizujących metodach pracy oraz ciekawych pomocach dydaktycznych. „Tydzień matematyki” zaktywizował uczniów, rozwijał  ich samodzielność, wyobraźnię matematyczną i umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Wizyta w Muzeum Narodowym w Lublinie

Wizyta przedszkolaków z oddziału OC w Muzeum Narodowym była okazją do poznania najważniejszych pojęć związanych z muzealnictwem, takich jak: eksponat, wystawa czy kolekcja. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wystawy archeologicznej. Przedszkolaki dowiedziały się skąd czerpiemy wiedzę o najdawniejszych dziejach człowieka? Jakie skarby przeszłości skrywa ziemia? Przewodnik opowiadał o narzędziach i metodach pracy archeologa.

Będąc w tym niezwykłym miejscu przenieśliśmy się w odległe czasy królów i rycerzy, gdy w miejscu dzisiejszego Muzeum na wzgórzu stał najprawdziwszy zamek, a także mieliśmy okazję poznać tajemnice zachowanych do dziś średniowieczych budowli – wieży obronnej i kaplicy Trójcy Świętej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet

„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

8 marca w oddziałach przedszkolnych od samego rana panowała wyjątkowa atmosfera, a to wszystko za sprawą Międzynarodowego Dnia Kobiet. Grupa OB przygotowała z tej okazji, krótką część artystyczną, pojawiły się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentlemani.

Spotkanie z geodetą w grupie 0 B.

Dnia 6 marca 2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0 B odwiedził Pan Marek Berłowski, który w chwili obecnej wykonuje zawód geodety na platformach wiertniczych w Afryce, a wcześniej również na Morzu Północnym. Pan Marek opowiedział dzieciom o swojej pracy, pokazał  szkice planów  oraz modele 3D wykonanych platform wiertniczych, piękne zdjęcia nie tylko stalowych konstrukcji, ale również spotkanych zwierząt takich jak: rekin młot, małpy i delfina.  Następnie dzieci mogły zobaczyć kombinezon ochronny, który w przypadku pożaru ma za zadanie ochronić ciało człowieka. Dzieci dowiedziały się również, że w tak daleką podróż należy wybrać się z odpowiednim ekwipunkiem, a mianowicie: narzędziami niezbędnymi do pracy w większej ilości z powodu braku możliwości zaopatrzenia się  na morzu w brakujące narzędzia. Na zakończenie spotkania dzieci zapoznały się z mapą, na której znajdowały się zaznaczone punkty platform wiertniczych gazu i ropy naftowej. Dziękujemy serdecznie Panu Markowi Berłowskiemu za niezwykle ciekawe spotkanie, poświęcony czas i przekazanie dzieciom wiedzy na temat swojego zawodu.

Życzymy samych sukcesów w pracy i bezpiecznej podróży do Afryki i z Afryki do domu.

Zapraszamy do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej