Home » Bez kategorii » PROJEKT ” PRZYJAŹŃ”

PROJEKT ” PRZYJAŹŃ”

Przyjaźń to wielki dar!

„Najlepszym przyjacielem jest ten,
kto nie pytając o powód smutku,
potrafi sprawić, że znów wraca radość.”

św. Jan Bosko

Ubiegły tydzień w grupach przedszkolnych był wyjątkowy, ponieważ
realizowaliśmy projekt edukacyjny z zakresu problematyki przyjaźni. Celem naszych działań było kształtowanie atmosfery życzliwości i akceptacji wśród dzieci, uświadomienie istoty charakteru kontaktu społecznego jakim jest przyjaźń, kształtowanie umiejętności utrzymywania poprawnych kontaktów z rówieśnikami, nauka właściwych reakcji w sytuacjach trudnych – nieporozumieniach, konfliktach i sporach rówieśniczych.
Zaczęliśmy od tworzenia siatki pytań na temat: Czym jest przyjaźń? Czego
chcielibyśmy się dowiedzieć na temat przyjaźni? Aby osiągnąć cel i znaleźć
odpowiedzi na zadane pytania staliśmy się badaczami, współpracowaliśmy ze sobą podczas zabaw słuchowych, dydaktycznych, ruchowych, wykonywaliśmy portret przyjaciela, dekalog prawdziwego przyjaciela (słoneczko przyjaźni) oraz order przyjaźni. Słuchaliśmy ciekawych opowiadań oraz wierszy. Uczyliśmy się jak rozładować napięcie emocjonalne, agresję. Wykorzystywaliśmy również metodę W. Sherborne.
Do współpracy zaprosiliśmy panie psycholog pracujące u nas w szkole. Pani
Beatka uświadomiła nam, jak ważna jest umiejętność rozpoznawania i
nazywania emocji oraz jakie są sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami. Natomiast pani Kasia zaprosiła do „Pokoju Przyjaźni”, który istnieje w naszej szkole od dwóch lat. Ideą tego miejsca jest integracja uczniów z różnych klas poprzez ciekawe spędzanie czasu wolnego podczas przerw, uczniowie grają w nim w gry edukacyjne, rozmawiają, wzajemnie się wspierają oraz organizują różne akcje szkolne. Tydzień minął bardzo pracowicie i szybko. W piątek podsumowaliśmy zdobytą wiedzę i dokonaliśmy ewaluacji w formie quizu na temat przyjaźni. Już wiemy czym jest przyjaźń, jak zostać przyjacielem i jak postępuje prawdziwy przyjaciel.
Dzieci w wieku przedszkolnym dopiero odkrywają znaczenie przyjaźni i uczą się, jak nawiązywać nowe znajomości. Nasze „zerówiaki” wykonały właśnie pierwszy krok ku temu, by być prawdziwym przyjacielem