Home » Bez kategorii » Spotkanie z górnikami

Spotkanie z górnikami

4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii górnicy tradycyjnie obchodzą ,,Barbórkę.” Z tej okazji 1 grudnia gościliśmy w naszym oddziale przedszkolnym Pana Pawła Kaliskiego i Kamila Budzyńskiego, którzy przybliżyli nam jak trudna i odpowiedzialna jest praca górnika. Podczas spotkania zaprezentowali się w mundurach, galowym oraz służbowym. Dzięki temu dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurom, czapce górniczej-czako oraz odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Pan Paweł przedstawił krótko historię św. Barbary oraz wyjaśnił, do czego dawniej służyły pióropusze, aksamitki oraz pelerynki, które są elementem munduru górniczego. Dzieci poznały znaczenie kolorów pióropuszy oraz stopnie górnicze. Dowiedziały się dlaczego mundur górniczy zawiera zawsze 29 guzików, co wiąże się z latami życia św. Barbary. Nasi goście zaprezentowali na slajdach jak wygląda z bliska nasza kopalnia, jakie warunki panują na dole kopalni oraz jak wydobywa się węgiel. Opowiedzieli również o maszynach górniczych, roboczym stroju górnika oraz zaprezentowali, niektóre narzędzia w codziennym wyposażeniu służącym do poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Dużym zaskoczeniem dla dzieci była informacja, że górnicy posiadają swoje symbole, tj. kupla, czyli górnicze godło, na którym widnieją dwa ze sobą skrzyżowane narzędzia: żelazko i pyrlik, hymn- ,,Niech żyje nam górniczy stan” oraz barwy: czerń symbolizująca podziemne ciemności oraz zielony – tęsknotę za zielenią lasów i pól. Na zakończenie, w podziękowaniu za spotkanie pełne wrażeń dzieci zaprezentowały krótki występ artystyczny składający się z wierszy, piosenki oraz ludowego tańca ,,Grozik- poszło dziewczę po ziele.”

Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi oraz Kamilowi za poświęcony czas i przeprowadzenie bardzo ciekawego spotkania dla naszego najmłodszego pokolenia.
A w codziennej pracy życzymy opieki św. Barbary oraz tyle wyjazdów, ile zjazdów.
,,Szczęść Boże.”