Home » Bez kategorii » Wycieczka do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Lublinie

Wycieczka do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Lublinie

28 marca 2023 r. dzieci z grupy 0D odwiedziły Centrum Edukacji Przeciwpożarowej  w Lublinie. Po przybyciu na miejsce chętne dzieci ubrały strój strażaka. Na początku obejrzały film, przedstawiający historię straży pożarnej w  Lublinie. Miały też możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu strażackiego. Następnie wysłuchały zasad bezpiecznego przebywania nad wodą oraz obejrzały sprzęt, jakiego używają strażacy, podejmując interwencje w akwenach wodnych latem i zimą.W kolejnych pomieszczeniach dowiedziały się jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w lasach, zagrożenia związane z procederem wypalania traw oraz jakie są przyczyny i skutki wybuchu gazu w mieszkaniach.

Dzieci miały możliwość wcielenia się w strażaków odbierając prawdziwe zgłoszenia w specjalnie utworzonym stanowisku kierowania. W kolejnym pomieszczeniu dzieci po usłyszeniu alarmu wzięły udziału w akcji ratowniczo gaśniczej pojazdem, w  którym zainstalowano elementy pozwalające realnie przekonać się w jaki sposób strażacy dojeżdżają do miejsca zdarzenia. Dzięki filmowi multimedialnemu dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy o skutkach wypadków drogowych, zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jej przetestowania w praktyce na znajdującym się tam fantomie. Dzieci fantastycznie bawiły się podczas przechodzenia toru przeszkód oraz wchodzenia na ściankę wspinaczkową.

Poznanie tego, jakże ważnego i odpowiedzialnego zawodu, na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może marzenia niektórych z nich się ziszczą i to właśnie one za kilka lat zagoszczą w strażackich szeregach.