Home » Bez kategorii » WYCIECZKA DO KOPALNI W BOGDANCE

WYCIECZKA DO KOPALNI W BOGDANCE

16 stycznia przedszkolaki z grupy 0E pojechały na wycieczkę do kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Wyjazd ten był długo wyczekiwany, zwłaszcza, że większość dzieci chciała zobaczyć miejsce pracy swoich bliskich.

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do budynku Zarządu kopali, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez Panią Olę – przewodnika wycieczki.

Na samym początku udaliśmy się do pomieszczenia, w którym znajdowała się ogromna makieta przedstawiająca cały teren kopalni. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała o drodze węglą od początku jego wydobycia po ziemią. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania kopalni dzieci zostały zaproszone do obejrzenia filmu. Po filmie pani Ola opowiedziała dzieciom o stroju górników, zarówno tym codziennym, jak i galowym. Dzieci dowiedziały się dlaczego mundur ma 29 guzików i dlaczego czako zdobią pióra, przypomnieliśmy sobie również legendę o świętej Barbarze.

Następnie obejrzeliśmy czapki górnicze – czako. Pani przewodnik wyjaśniła nam dlaczego pióra na każdej czako mają inny kolor oraz co każdy oznacza. Na kolejnym etapie naszej wycieczki udaliśmy się do pomieszczenia, w którym poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy pracujący pod ziemią.

Miłym akcentem na zakończenie wycieczki był mały podarunek od Pani Oli – książka o kopalni Bogdanka, która zawiera mnóstwo barwnych zdjęć oraz ciekawych opisów, począwszy od powstania kopalni.