Start

W naszej szkole 12 października br. na zajęciach pozalekcyjnych CMI odbyła się prezentacja drukarki 3D oraz technologii druku trójwymiarowego.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w jaki sposób wykonać projekt przeznaczony do druku 3D, jakich materiałów eksploatacyjnych użyć, aby otrzymać zaprojektowany obiekt, jakie są praktyczne zastosowania drukarek 3D. Prezentacja z wykorzystaniem własnej drukarki 3D została przeprowadzona przez pana Pawła Walasa prowadzącego m.in. działalność wspomagającą edukację w Łęcznej. Za przeprowadzenie ciekawego spotkania z uczniami składamy serdeczne podziękowania.

Drukarki 3D i ich praktyczne zastosowania

Druk 3D, który staje się w ostatnich latach bardzo popularny, wykorzystuje się w tak ważnych dziedzinach jak przemysł, medycyna czy nawet loty kosmiczne. Drukowanie 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Jednakże nie jest to takie proste. Najpierw trzeba narysować projekt w programie typu CAD, gdzie modeluje się obiekty przestrzenne.

Więcej o drukarkach 3D oraz technologii druku trójwymiarowego

Drukarki 3D przeznaczone do zastosowań indywidualnych tworzą przedmioty, układając ultra cienkie warstwy roztopionego plastiku, odtwarzające precyzyjnie kształt trójwymiarowego modelu matematycznego. Warstwa w tańszych drukarkach domowych ma 0,1 mm. W droższych urządzeniach jest jeszcze cieńsza i może mieć nawet 0,014 mm, co pozwala na tworzenie niezwykle precyzyjnych krzywizn.

Tańsze drukarki mają jedną dyszę i umożliwiają wytwarzanie jednokolorowych przedmiotów. Droższe urządzenia mają 2, a nawet 4 dysze, które mogą być zasilane taśmami o różnych barwach. Najistotniejszym warunkiem uzyskania bezbłędnych i trwałych modeli jest precyzja, zwłaszcza że mikroskopijne błędy mogą nakładać się na siebie, tworząc w rezultacie zdeformowane bryły lub nietrwałe struktury.
Inną dostępną komercyjnie metodą, chociaż droższą i bardziej skomplikowaną w praktyce, jest Polyjet – utwardzanie za pomocą światła ciekłych fotopolimerów, na których powierzchni powstają warstwy modelu, tworząc bardzo precyzyjne szczegóły w miejscu styku promieni.

Opr. Witold Muszyński

Prezentacja druku na filmie:

OFFICE 365

ODKRYJ KSIĄŻKI

MOL NET+

KURATORIUM

CLASSROOM

E-DZIENNIK

REALIZUJEMY PROGRAMY

,,AI Schools and Academy”
Innowacyjny program z zakresu sztucznej inteligencji.
Projekt Erasmus+
„Już dziś zaplanuj swój sukces”

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

NASZE SUKCESY

Szkoła Promująca Zdrowie
Krajowy Certyfikat
Szkoła Odkrywców Talentów
Tytuł Ministerstwa Edukacji Narodowej.