Festiwal piosenki z okazji Dnia Pluszowego Misia
28 listopada odbył się festiwal piosenki z okazji święta ulubionego przyjaciela dzieci, jakim jest pluszowy miś.
Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych przyniosły swoje ulubione pluszowe misie, które towarzyszyły im podczas śpiewania piosenek oraz recytacji wierszy. Pięknie wykonane opaski na głowę z emblematem misia stworzyły niezwykle bajeczną scenografię. Nie zabrakło też starannie przygotowanej dekoracji i fotobudki, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Po zakończonym festiwalu piosenek pan dyrektor Sławomir Winiarski wręczył dzieciom pamiątkowe podziękowania oraz drobne prezenty. Każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie w fotobudce, aby upamiętnić to wydarzenie.
„Pokochaj Pluszowego Misia, on przyjacielem dzieci jest….” – tak brzmiały słowa jednej z piosenek śpiewanych przez dzieci i z całą pewnością z tymi słowami się zgadzamy.


















Wyróżnienie w Konkursie Recytatorskim „ Posłuchaj Misiu”
„ Każdy dzień spędzony z Tobą,
jest moim ulubionym,
więc dzisiaj jest mój nowy ulubiony dzień”
/Kubuś Puchatek i przyjaciele/
27 listopada 2023 r. z okazji Dnia Pluszowego Misia odbył się Konkurs
Recytatorski „Posłuchaj Misiu” – II edycja organizowany przez Miejsko-
Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.
Pluszowy miś to jeden z najsympatyczniejszych misiów, ulubieniec dzieci,
dlatego konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Do recytatorskich zmagań przed publicznością stanęli: Hanna Woźniak,
Norbert Góral, Patrycja Szmydka, Oliwier Mituła, Patrycja Kanaszewska,
Emilia Kot, Inga Tkaczyk, Miłosz Wiącek , Hanna Gorzkowska.
Wyróżnienie otrzymali:
- Norbert Góral – grupa 0B
- Patrycja Kanaszewska – grupa 0C
- Inga Tkaczyk – grupa 0D
- Hanna Gorzkowska – grupa 0 E
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.











11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze…
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej oraz wpajamy szacunek dla polskich symboli. Aby pielęgnować w młodych sercach tradycję oraz patriotyzm 10 listopada 2023 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci z oddziałów zerowych tańcem, słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym oraz okazały miłość do Ojczyzny. Uzupełnieniem przedstawienia było zaśpiewanie piosenki pt.„Wierzby i Bociany” przez uczennicę klasy 2„d” Hannę Grudkę oraz „pokaz mody patriotycznej” w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek .Wszystkie dzieci uroczyście ubrane świętowały ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień.






















Dzień uśmiechu:)
,,Uśmiech jest najlepszą kosmetyką do użytku zewnętrznego i najlepszym lekarstwem do użytku wewnętrznego…”
Phil Bosmans
6 października w naszym przedszkolu było bardzo wesoło i radośnie, a wszystko za sprawą wyjątkowego święta – Światowego Dnia Uśmiechu. Tego dnia na dzieci czekało wiele zabaw i ciekawych przygód, do których ,,biletem wstępu’’ był uśmiech od ucha do ucha. Był to idealny dzień, aby pokazać dzieciom, że uśmiech nic nas nie kosztuje, a może sprawić radość drugiemu człowiekowi. Był to naprawdę uśmiechnięty dzień i należy pamiętać, aby jak najczęściej pojawiał się na naszych twarzach.
Kilka ciekawostek o uśmiechu:
- Dorośli uśmiechają się 20 razy rzadziej niż dzieci
Pierwszy świadomy uśmiech, który jest wyrazem pozytywnego stanu emocjonalnego pojawia się u niemowląt ok.6-8 miesiąca życia. Od tej pory uśmiech bardzo często pojawia się na twarzy dziecka – jak pokazują badania, nawet do 400 razy dziennie! Niestety w pewnym momencie życia spontaniczne okazywanie emocji ulega radykalnemu ograniczeniu i ludzie dorośli uśmiechają się już tylko 20 razy dziennie.
- Uśmiech dodaje atrakcyjności
Według badań American Academy of Cosmetic Dentistry 99,7% osób uważa, że uśmiech jest niezbędny podczas tworzenia relacji międzyludzkich, a 96% twierdzi, że uśmiech nadaje atrakcyjności.
- Uśmiech przedłuża życie
Podobno minuta śmiechu przedłuża życie o 10 minut. Nie istnieją badania, które w pełni potwierdzają tę tezę, jednak statystyki pokazują, że osoby, które częściej się uśmiechają żyją średnio o 7 lat dłużej! Może wynikać to z faktu, że uśmiech bardzo pozytywnie oddziałuje na ludzki organizm. Nawet jeśli jest wymuszony, to sprawia, że w mózgu wydzielają się tzw. ,,hormony szczęścia”, czyli endorfiny, które działają uspokajająco, przeciwbólowo, a ponadto wspierają układ odpornościowy.
- Śmiechoterapia
To, że śmiech i uśmiechanie się jest zdrowe nie wzbudza jakichkolwiek wątpliwości. Biorąc pod uwagę ogrom pozytywnego oddziaływania śmiechu na ludzki organizm, stworzono śmiechoterapię. Są to sesje, których celem jest wzbudzenie uśmiechu na twarzy pacjentów. Dzięki temu minimalizuje się stres i uśmierza ból.
- Uśmiech jest zaraźliwy
Za możliwość odczytywania i rozumienia emocji innych ludzi odpowiadają w naszym mózgu tzw. neurony lustrzane. Za ich sprawą rozpoznawany jest stan emocjonalny osób, na które patrzymy, a jednocześnie w naszym mózgu stymulowane są obszary, które regulują te same emocje, które obserwujemy. Widząc uśmiechniętą lub roześmianą osobę, automatycznie czujemy się lepiej i również mamy ochotę wyrazić swoją radość.
Uśmiechaj się częściej – masz do tego powody!
Uśmiechamy się, gdy dobrze się czujemy, ale działa to także w drugą stronę – gdy uśmiechamy się, nasze samopoczucie się poprawia. Dlatego dobrze jest brać przykład z małych dzieci i uśmiechać się jak najczęściej (nie tylko 20 razy w ciągu dnia!). Powodów do uśmiechu nie brakuje – trzeba tylko umieć je dostrzec, aby móc spontanicznie i swobodnie wyrażać swoje pozytywne emocje.





NOC BIBLIOTEK 2023r.
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury dla dzieci i dorosłych. W tym roku nasza szkoła już po raz drugi przystąpiła do udziału w tej akcji czytelniczej.
9 – 10 października nasza szkolna biblioteka stała się Doliną Muminków. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zamieniły się w poszukiwaczy rozwiązań niezwykłych zagadek. Dzięki współpracy i zaangażowaniu mali odkrywcy ułożyli hasło: ,,Pamiętniki Tatusia Muminka” i otworzyli pudełko, w którym wśród błysku małych światełek, odnaleźli książkę oraz film niespodziankę.
I stało się… Obejrzany film przedstawiał historię Tatusia Muminka i był niezwykle inspirującą przygodą, która na długo pozostanie w pamięci. Po wyjściu z bibliotecznej sali kinowej na dzieci czekał Detektyw Robot Ozobot, który otrzymał zadanie poznania rodziny Muminka. Nie obyło się jednak bez pomocy zaangażowanych małych rączek. Stworzyły one trasę z puzzli do programowania, aby Robot Ozobot mógł poznać wszystkich członków rodziny Muminków. Kolejnym ważnym elementem wspólnej zabawy podczas Nocy Bibliotek 2023 był taniec twist Muminków, który doprowadził przedszkolaków do ostatniego zadania ukrytego w kolorowych fragmentach kartek. Jak się okazało, dzieci ułożyły puzzle, które stanowiły kadry z obejrzanego filmu.
To było niezapomniane przedsięwzięcie, pełne magii, tajemniczości, ciekawych przygód, a przede wszystkim ukazujące, jak ważną rolę pełni biblioteka w życiu dzieci. „Absurd nie czytać” – tak brzmiało hasło tegorocznej edycji Nocy Bibliotek 2023 i z pełną odpowiedzialnością potwierdzamy, że my od zawsze czytamy!
Dziękujemy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej Filii nr 3 za udostępnienie serii książek o Muminkach oraz p. Judycie Dylewskiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji.





















Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie Dnia Chłopaka na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych. Dziewczynki składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom. We wszystkich grupach oddziałów przedszkolnych przygotowano niespodzianki: drobne upominki czy wyjścia na pizzę. Tego typu święta są okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale także do integracji.
Wszystkim chłopcom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!









Inicjatywa Pracownicza ” Bogdanka społecznie zaangażowana”
Kopalnia Węgla „Bogdanka” jest jednym z największych zakładów pracy funkcjonujących na terenie Lubelszczyzny. Wielu rodziców naszych uczniów jest związana z tym zakładem pracy. Lubelski Węgiel Bogdanka podejmuje wiele działań, które mają na celu wsparcie szkół, przedszkoli i innych instytucji związanych z rozwojem dzieci. W ramach inicjatywy pracowniczej „Bogdanka społecznie zaangażowana” dla naszych najmłodszych uczniów – przedszkolaków oraz uczniów klas I-III zakupiono maty do kodowania oraz produkty niezbędne do pracy z nimi. Dzięki tej inicjatywie uczniowie rozwijają kompetencje kluczowe takie jak: rozumienie i tworzenie informacji, porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, kompetencje cyfrowe, kompetencje osobiste, społeczne, w zakresie uczenia się oraz kompetencje obywatelskie. Praca z tymi narzędziami pobudza wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, współpracy i współdziałania. To nauka przez zabawę, która pozwala pobudzać ciekawość i wyzwala chęć uczenia się wielu nowych umiejętności. Dzięki pomocom zakupionym w ramach inicjatywy uczniowie chętniej angażują się w zadania, w których mogą sami doświadczać, eksperymentować i dochodzić
samodzielnie do wiedzy z zakresu kodowania i programowania, realizując przy tym założenia podstawy programowej.
Serdecznie dziękujemy Kopalni „Bogdanka” za zakupione pomoce, a panu Jarosławowi Borysowi za wsparcie i czuwanie nad realizacją tej inicjatywy.








Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września dzieci ze 196 krajów na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Kropki. Impulsem do powstania tego święta stała się jedna kropka, namalowana przez małą Vashti- bohaterkę książki P.H. Reynoldsa. Dzięki tej kropce i swojej nauczycielce, dziewczynka uwierzyła we własne możliwości. Dzień ten ma przypomnieć wszystkim, że każdy ma jakiś talent. To również święto kreatywności. Dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych, także włączyły się w obchody tego święta. Tego dnia w strojach wszystkich przedszkolaków królowały kropki. Dzieci wzięły udział w przeróżnych zajęciach i zabawach, których motywem przewodnim były oczywiście kropki. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń i dobrej zabawy. Serdecznie zapraszamy do fotorelacji z działań podjętych przez każdą grupę przedszkolną.









„Z kulturą mi do twarzy”
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. Głównym celem projektu było wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. Dzieci w ciągu trwania projektu m.in. tworzyły budowle architektoniczne malowały reprodukcje obrazów wybitnych malarzy, projektowały, czytały literaturę uwrażliwiającą na potrzeby innych dzieci, brały udział w akcjach charytatywnych. Wszystkie te działania pozwoliły nam efektywnie spędzać czas w szkole i jednocześnie dobrze się bawić. Uwieńczeniem projektu było uzyskanie certyfikatu dla naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia „Z kulturą mi do twarzy”, a dzieciom gratulujemy!!!




































Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej
Dnia 25 maja dzieci z grupy 0 “A” i 0 “E” udały się z wizytą do Państwowej Straży
Pożarnej w Łęcznej. Przedszkolaki w trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich i sprzęt, jakiego używa strażak podczas akcji ratunkowych. Zwiedziły także stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach oraz pomieszczenia, z których korzystają strażacy w czasie swojej służby. Dzieci miały również okazję obserwować strażaków szykujących się do wyjazdu na akcję ratunkową. Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej. Największą atrakcją była możliwość siedzenia w wozie strażackim i polewanie wodą z węża. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Być może to spotkanie roznieciło w naszych milusińskich chęć bycia strażakiem w przyszłości.
Składamy serdeczne podziękowania strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego
poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA

































