Dzień pizzy

Dnia 9 lutego we wszystkich grupach w oddziale przedszkolnym obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pizzy. Tego dnia dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi oraz jakich produktów potrzeba do przygotowania tego przysmaku. Dzieci w trakcie zabaw układały puzzle, rozwiązywały zadania i zagadki. Z tej okazji grupa 0C wykonała plakat, a w pozostałych grupach powstały pizze wykonane w różnych technikach plastycznych, z różnych materiałów Najbardziej wyczekiwanym momentem dnia była oczywiście degustacja włoskiego przysmaku. Każda sala przypominała pizzerię, w której rozchodził się apetyczny zapach. To był niezwykle smakowity dzień!

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodziliśmy we wtorek 7 lutego był odpowiednią okazją, aby porozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci. W ramach wspomnianych obchodów dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.” oraz „Mój przyjaciel Necio”. Za pomocą historyjek obrazkowych ustaliły zachowanie bohaterek oraz zapoznały się z zagrożeniami, jakie czyhają w Internecie. Na zakończenie powstały piękne prace plastyczne oraz plakaty o tematyce związanej z bezpiecznym Internetem.

Bal karnawałowy

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe, różnorodne stroje, bajeczny wystrój sal i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 2 lutego 2023 roku podczas balu karnawałowego w oddziałach przedszkolnych. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach prowadzonych przez wychowawczynie. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców umilił wspólny czas. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.
Następny bal już za rok!!!

 ,,Jest taki dzień tylko jeden raz do roku”

To właśnie na ten wyjątkowy wigilijny dzień i na Święta Bożego Narodzenia niecierpliwie oczekiwały dzieci z naszego przedszkola.  Grupa OD rozpoczęła przygotowania do radosnego świętowania wyjściem do Centrum Kultury w Łęcznej na warsztaty, podczas których dzieci miały możliwość dekorowania pierniczków kolorowymi lukrami i innymi pysznymi słodkościami.

19 grudnia pozostałe grupy wykonały stroiki i szopki świąteczne, które potem zagościły w ich domach. Dzieci dowiedziały się także od pani Joanny Grzesiak z Domu Tradycji Ludowej, która prowadziła warsztaty, o różnych zwyczajach panujących dawniej podczas kolędowania i przygotowywania domów do Bożego Narodzenia.

Na zajęciach z wychowawczyniami dzieci opowiadały, w jaki sposób spędzają świąteczny czas w swoich domach, jakie panują w nich  zwyczaje, jak pomagają rodzicom oraz jakie potrawy goszczą na ich wigilijnych stołach.

22 grudnia przedszkolaki uczestniczyły w Jasełkach przygotowanych przez ich starszych kolegów z naszej szkoły. Dzieci były zafascynowane przedstawieniem i atmosferą panującą tego dnia szczególnie podczas dzielenia się opłatkiem w swoich grupach.

Dzięki stroikom i licznym dekoracjom  mieszkania i domy naszych przedszkolaków były pięknie udekorowane a ich małe serduszka przepełnione tajemniczą i niepowtarzalną aurą Świąt Bożego Narodzenia.

Warsztaty pachnące tradycją

14 grudnia 2022r. grupa przedszkolna 0 „D” uczestniczyła w
warsztatach dekorowania pierników zorganizowanych przez Centrum
Kultury w Łęcznej. Dzieci miały okazję własnoręcznie ozdobić
przygotowane wcześniej dla nich ciasteczka. Można było fantazjować, bo do
dyspozycji miały kolorowe lukry, posypki, koraliki i małe tubki z lukrem do
rysowania precyzyjnych wzorów, kresek i napisów. Na zakończenie
kulinarnych warsztatów każde dziecko zabrało kilka wypieków do domu.
Zajęcia sprawiły dzieciom wielką radość, a jednocześnie przypomniały
jedną z  najstarszych tradycji świątecznych.

Mikołajki

6 grudnia to najbardziej wyczekiwany przez dzieci dzień w roku. Dało się odczuć atmosferę ekscytacji i oczekiwania. Przedszkolaki ubrane w czerwone stroje od rana były bardzo grzeczne. I w końcu przyszedł ten wyjątkowy gość! Mikołaj wręczył dzieciom prezenty, a one podziękowały przygotowanymi dla niego piosenkami, wierszykami i laurkami. W grupach powstały mikołajkowe prace plastyczne i był również czas na zabawy przy muzyce. Grupy 0A i 0B uczestniczyły także w imprezie zorganizowanej przez Górniczy Klub Sportowy – “Mikołajki z Górnikiem”. Ten dzień przedszkolaki zapamiętają na długo.

Spotkanie z górnikiem

4 grudnia obchodziliśmy Dzień Górnika potocznie zwany Barbórką. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do oddziałów zerowych pana Rafała Pinkasa. Nasz gość zaprezentował się w pięknym galowym mundurze i czako z białym pióropuszem z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się, że kolory pióropusza uzależnione są od rangi górnika,        a strój galowy zakładany jest na wyjątkowe okazje. Pan Rafał rozpoczął rozmowę z dziećmi od tematu: ,,Skąd wziął się węgiel i jak powstał?”, zaprezentował             i omówił przeznaczenie różnych rodzajów węgla, sposób jego wydobycia          oraz powiedział do czego możemy wykorzystać węgiel. Dzieci  były  zaskoczone informacją, że węglem można rysować, a nawet występuje w biżuterii jako diament. Nasz gość opowiedział również o maszynach górniczych, roboczym stroju górnika oraz codziennym wyposażeniu służącym do poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników. Zaprezentował również, niektóre urządzenia i narzędzia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały tego, co mówił górnik i zadawały mu pytania. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy panu Rafałowi za wizytę, cenną lekcję dla młodego pokolenia, a na każdy dzień życzymy Panu i każdemu z górników tyle wyjazdów, ile zjazdów. ,,Szczęść Boże.”

 

 

Andrzejki

29 listopada w naszych Oddziałach Przedszkolnych obchodziliśmy ANDRZEJKI. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb       i zabaw związanych z tym świętem i jego tradycjami.  Wszystkie przedszkolaki z wielką radością i zaangażowaniem wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach. W każdej z grup podczas wspólnej, radosnej zabawy dzieci mogły dowiedzieć się, co czeka je w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej, np. dotyczącej tego, jaki zawód wybiorą, gdy dorosną. Czy andrzejkowe wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one przedszkolakom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej wesołej zabawy w bardzo pomysłowych przebraniach.                                                                                                                                            

Warsztaty dietetyczne

Dzieci z grupy 0 ,,A” miały okazję wziąć udział w warsztatach dietetycznych, poprowadzonych przez p. Kamilę Kowal – dietetyczkę z gabinetu Projekt Zdrowie. Celem spotkania była promocja zdrowego odżywiania oraz nabywanie przez dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych. Podczas warsztatów dzieci poznały na czym polega praca dietetyka oraz kiedy korzystamy z jego pomocy. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami higieny sporządzania posiłków, wykonywały zespołowo zdrowe przekąski, takie jak: ,,Ślimaki z tortilli”, ,,Fit Monte” oraz słodkie, ale zdrowe kulki twarogowe. Po wykonaniu przekąsek mali miłośnicy zdrowego odżywiania mieli okazję zaprezentować samodzielnie sposób ich wykonania oraz poddać je degustacji.  Na zakończenie każde dziecko otrzymało smaczną owocową niespodziankę. 

 

Dzień Pluszowego Misia

   25 listopada wszystkie oddziały przedszkolne świętowały Dzień Pluszowego Misia.

Każda grupa tego dnia wyjątkowo i z wielką radością obchodziła ten dzień. Dzieci poznawały historię “narodzin” pluszowego misia,  w których głównym bohaterem jest postać Misia, poza tym  nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych z ulubionym pluszakiem. Wszystkie grupy przedszkolne wykonywały prace plastyczne różnymi technikami. Były to postacie misia wykonane z płyt cd, kolorowych kółek czy kolorowanie postaci misia według ustalonego kodu. Dzień ten był dla dzieci wyjątkowy. Każda grupa brała również udział w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną, gdzie były zabawy, czytanie bajek, zagadki o misiu oraz słodka niespodzianka – to, co misie lubią najbardziej.  

Dzień Pluszowego Misia był dla dzieci wyjątkowy, pełen miłości i czułości, bo miś to najmilsza przytulanka dla każdego dziecka.