Światowy Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece

Dnia 25 listopada 2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia w szkolnej bibliotece. W imprezie czytelniczej uczestniczyły wszystkie zerówki     oraz zaproszeni rodzicie: p. Olga Drozd, p. Katarzyna Biernat – Rylska, p. Izabela Zakrzewska, p. Aleksandra Sidor. Ten wyjątkowy dzień uświetniała nam galeria misia, wystawa literatury dziecięcej z motywem misia i prac plastycznych przygotowanych przez dzieci. Przedszkolaki chętnie prezentowały przyniesione przez siebie misie, odgadywały zagadki, słuchały historii Misia Uszatka czytanej przez zaproszonych gości, tańczyły przy misiowych piosenkach oraz układały misie z papierowych talerzyków i plastikowych nakrętek. Na zakończenie każdy z uczestników dostał małe co nieco, czyli słodki miodek w saszetce.

Przedszkolaki w Teatrze Muzycznym w Lublinie

„Królewna Śnieżka” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej lubianych bajek. Dzieci z grupy 0c miały okazję poznać ją jako przedstawienie baletowe w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Jest to historia pięknej i dobrej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali, opowiedziana tańcem.
Tancerze, prawdziwa scena, bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały ogromny zachwyt. Dzieci wsłuchiwały się w piękną muzykę wykonywaną przez orkiestrę, często klaszcząc rytmicznie w trakcie przedstawienia. Na zakończenie podziękowały artystom gromkimi brawami. Miały też okazję uczestniczyć w spotkaniu, podczas którego poznały najważniejsze informacje o teatrze i przygotowaniu przedstawienia.
Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia.

„Jest takie miejsce na mapie świata- Polska!

To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!

10 listopada bieżącego roku świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości. To wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. Z tej okazji dzieci w pięknych galowych strojach zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas.

Dzieci z oddziałów zerowych z powagą i w dużym skupieniu oglądały program artystyczny przygotowany przez starsze koleżanki i kolegów z klas I – III. Następnie razem z wychowawczyniami uroczyście odśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy. Z dumą recytowały ” Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, na zakończenie pięknie zaśpiewały piosenkę „ Jestem Polką i Polakiem”. Było dostojnie, wytwornie, spokojnie…Brawo mali Polacy!!! Jesteśmy z Was dumni! Wszystkie te działania wpisują się równocześnie do realizowanego w Naszym Przedszkolu projektu „Z kulturą mi do Twarzy”.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Jesienny liść”.

Jesień to piękny czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych zjawisk.
Ponadto, ta piękna i kolorowa pora roku dostarcza nam wiele pomysłów i stanowi źródło inspiracji, dlatego też w naszej placówce został zorganizowany konkurs plastyczny pt. ,,Jesienny liść”. 
Konkurs był adresowany do dzieci z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej im. Jana Pawła II.
Dnia 21 października 2022 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.
 Głównymi celami konkursu było:
● rozwijanie kreatywności i twórczości dziecięcej,
● rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci,
● rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi,
● rozwijanie pracy twórczej,
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasługują na wielkie uznanie i pochwałę.
Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, wszystkie prace były piękne, oryginalne,
związane z tematem, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się dużą samodzielnością. Podczas oceny zwracano uwagę również na aktywność twórczą, umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu oraz  estetykę.
Laureaci:
I miejsce – Jan Cichosz 0A
II miejsce – Maja Skwierczyńska 0D                                                              
III miejsce – Szymon Kalinowski 0B
Wyróżnienia: 
– Mikołaj Legieć 0E  
– Olivier Ostapiuk 0C
– Zuzanna Kozina 0D                                                                                  
– Martyna Staniak 0D
– Milada Chapuła 0A                                                                                                                                 
Laureaci konkursu oraz wyróżnione dzieci otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą.

,,Czapki z głów” – pasja Pana Łukasza

Dzieci z grup zerowych miały okazję obejrzeć wystawę kolekcji czapek zorganizowaną przez Centrum Kultury w Łęcznej. Pasjonatem przeróżnych nakryć głowy jest pan Łukasz Stachyra. Jego kolekcja liczy ponad 600 eksponatów. Wśród nich są nakrycia głowy: duchownych, kolejarzy, górników, leśników, żołnierzy. Oprócz czapek można było obejrzeć togi sędziowskie i dziekańskie oraz mundury. Największą radość sprawiła dzieciom możliwość przymierzenia różnych czapek, aby przez chwilę poczuć się: żołnierzem, policjantem lub strażakiem. Piękna wystawa zachęciła wielu przedszkolaków do tworzenia swoich przyszłych małych kolekcji, ponieważ posiadanie pasji wyzwala pozytywne emocje i sprawia, że życie jest ciekawsze.

Grupy przedszkolne poznają grzyby

Zbieranie grzybów było i jest bardzo popularne. Grzyby są cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić. Temu celowi służyła wystawa świeżych grzybów organizowana przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej, z której skorzystały grupy przedszkolne z naszej szkoły. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie dzieci i poszerzyła ich wiedzę o grzybach.

Dzień Chłopaka

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły prezenty przygotowane przez rodziców. W grupach odbywały się zabawy integrujące przy muzyce oraz różne konkurencje sprawnościowe. Powstały również plakaty i inne piękne prace plastyczne np. portrety chłopców malowane przez dziewczynki. Grupa 0A uczciła ten dzień w kinie na projekcji filmu “Tedi i szmaragdowa tablica”. Dzień Chłopaka przyniósł wiele atrakcji i radości nie tylko chłopcom, ale wszystkim przedszkolakom.

Link…

„Bezpieczni na drodze”

Dnia 27 września odwiedziła nas Pani Policjantka z Komendy Powiatowej w Łęcznej. Tematem spotkania było podsumowanie wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały i zadawały pytania, wzorowo przechodziły przez przejście dla pieszych i rozpoznawały znaki.
Przedszkolaki dowiedziały się, jak być bezpiecznym na drodze i co zrobić, gdy będą świadkiem jakiegoś zdarzenia. Na koniec nasz gość zaprezentował nam radiowóz policyjny taki nietypowy, bo dostosowany do przewożenia policyjnych psów. Wspólnie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Jeszcze raz dziękujemy Pani Policjantce za odwiedziny i ciekawe spotkanie.

Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej wyjątkowej okazji na wszystkie dzieci czekało tego dnia moc atrakcji. Przedszkolaki bawiły się przy największych dziecięcych przebojach, uczestniczyły w różnych konkurencjach sportowych takich jak: „Bieg z jajkiem”, „Z kamienia na kamień”, “Tańce z balonami”. Dzieci świetnie bawiły się z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz przy tworzeniu interaktywnych kolorowanek. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, składania sobie życzeń, medali i dyplomów. Dzieci w ramach Wyzwania “Dzień Przedszkolaka” odrysowały, wycięły i ozdobiły kolorowe rączki z papieru, które później wspólnie przyczepiały na gazetce przedszkolnej. To był wspaniały dzień. Jeszcze raz życzymy Przedszkolakom wszystkiego najlepszego i samych radosnych dni.

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

,,Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu.

 Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”

Stanisław Staszic.

 

         15 września dzieci z oddziałów zerowych obchodziły ,,Międzynarodowy Dzień Kropki.”  Jest to coraz bardziej popularna uroczystość w placówkach oświatowych, która ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości i odwagi w rozwijaniu talentów.  Inspiracją do powstania tego dnia była książka, pt. ,,The Dot”  amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci Peter’a H. Reyynoldsa. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki małej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci tego dnia przyszły ubrane w kropki, groszki i grochy, a wychowawczynie zorganizowały kreatywne zajęcia i zabawy, dzięki którym dzieci mogły odkrywać           i prezentować swoje talenty. Dzieci po zapoznaniu się z historią małej Vashti , opowiadały o swoich zainteresowaniach, uzdolnieniach i talentach; stworzyły plakat ,,Zobacz, jak wiele potrafisz! – Drzewo uzdolnień i możliwości.” Uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem kropek-kropeczek, takich jak: ćwiczenia oddechowe, układanie rytmów i różnych wzorów; rozwiązywały kropkowane sudoku, uczestniczyły w zabawach ruchowych przy piosence oraz z wykorzystaniem gry-tester. Na końcu zrealizowana została najbardziej twórcza część zajęć- prace plastyczne inspirowane wyobraźnią dzieci. Zabawa była wyśmienita i kreatywna!  I pomyśleć, że wszystko to zaczęło się od ,,małej kropki.”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.