Toruń to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, dlatego klasy 6a, 6b i 6d wraz z wychowawcami  postanowiły wybrać się właśnie do tego wyjątkowego zakątka naszego kraju.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy  najciekawsze i najbardziej popularne obiekty miasta: średniowieczny zespół miejski – Rynek Starego Miasta, Ratusz, zabytkowe kamienice, Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, Katedrę św. Janów, mury obronne i ruiny zamku krzyżackiego. Następnie udaliśmy się na seans do planetarium, co dla wielu uczniów było nie lada atrakcją, bowiem pierwszy raz mieli możliwość być w takim miejscu. Czym byłaby wycieczka do Torunia bez pierników? Drugiego dnia udaliśmy się więc do Żywego Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej  poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem tego przysmaku. Uczniowie własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę i tu, ku zaskoczeniu opiekunów, również wielu chłopców postanowiło spróbować swoich sił. Ostatnim punktem naszej przygody była wizyta na zamku krzyżackim  z przełomu XIII i XIV wieku w Golubiu, gdzie wśród wielu eksponatów mogliśmy zobaczyć kopię Kolubryny, którą na kartach powieści Sienkiewicza wysadził dzielny Kmicic.

Bez wątpienia naszą podróż do Torunia możemy uznać za udaną. Przywieźliśmy stamtąd mnóstwo wspomnień i wiadomości, które możemy wykorzystać zarówno na lekcji polskiego czy historii, ale także w kuchni. 

Opr. Opiekunowie wycieczki