We wtorek 4.10.2022 klasy IE i IID pojechały na wycieczkę do Powiatowej Straży Pożarnej w Świdniku. Wyjazd miał na celu zapoznanie dzieci z pracą strażaka na żywo i zdobycie cennej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w domu.

Strażacy powitali nas syrenami wozów strażackich, a później opowiedzieli o ich wyposażeniu.

Później przeszliśmy do salki edukacyjnej, gdzie dzieci  poczuły się jak na prawdziwej akcji. Ubrane  w strażacki mundur odgrywały scenki dotyczące wzywania pomocy. Jedni byli dyspozytorami przyjmującymi zgłoszenia, inni brygadą ratowniczą.

Uczniowie zapoznali  się z zasadami właściwego postępowania na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przypomnieli sobie jak prawidłowo  wykonać telefon alarmowy.

Brali udział w wizualizacji różnych niebezpiecznych  sytuacji. Strażacy wyjaśniali, jak ustrzec się przed  zatruciem  tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci mogły  zobaczyć, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Strażacy ciekawie opowiadali dzieciom o swojej pracy, znaczeniu nauki, kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania. Na zakończenie dzieci oglądały filmiki edukacyjne i zadawały pytania.

To była bardzo ciekawa i praktyczna lekcja bezpieczeństwa.

opracowały: E.Żelechowska, E.Polak