Zespół ds. integracji wraz z nauczycielami biblioteki oraz Łęczyńskim Stowarzyszeniem Wyrównywania Szans przygotował projekt edukacyjny „Owieczka Czwóreczka i olimpiada”.

Olimpiada integracyjna to sztandarowy projekt Łęczyńskiego Stowarzyszenia Wyrównywania Szans działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej. Celem olimpiady, podobnie jak głównym założeniem stowarzyszenia, jest pomoc w wyrównywaniu szans dzieci w ich rozwoju i usamodzielnianiu oraz działanie na rzecz integracji młodzieży z różnych środowisk. Projekt skierowany jest do uczniów klas integracyjnych, w których - obok pełnosprawnych dzieci - uczą się ich rówieśnicy wymagający szczególnej troski i wsparcia w przezwyciężaniu rozwojowych deficytów. Cykliczną imprezę, organizowaną co roku nieprzerwanie od 20 lat, przerwała pandemia Covid-19 i związane z nią ograniczenia. Z uwagi na brak możliwości corocznych spotkań i bezpośredniej rywalizacji, członkowie stowarzyszenia postanowili zaproponować uczniom namiastkę imprezy - wiersz Katarzyny Szymańskiej pt. „Owieczka Czwóreczka i olimpiada” oraz związany z treścią utworu konkurs plastyczny na ilustrację. Maskotka SP nr 4 Owieczka Czwóreczka, w zamyśle autorki, ma uświadomić uczniom konieczność korzystania z aktywności fizycznej mimo istniejących ograniczeń, a także zachęcić do ćwiczeń bez względu na istniejące deficyty. Bohaterka wiersza wraz z koleżankami posiadającymi różne niedoskonałości wybiera się na olimpiadę integracyjną, gdzie każdy może zostać mistrzem i osiągnąć sukces.

Na związany z wierszem konkurs plastyczny nadesłano 114 prac uczniów z klas 0-7. Jury postanowiło wyróżnić 30 z nich, a niektóre zamieścić w niniejszej publikacji.

W ramach promocji książeczki przygotowano wywiad z autorką- Katarzyną Szymańską, a także nagranie wiersza w wykonaniu nauczycieli zespołu ds. integracji.

Opracowali:

Zespół nauczycieli ds. integracji