Pod hasłem "Bezpieczne wakacje" 10.06.2019r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty przeprowadził profesjonalny ratownik medyczny, a jednocześnie nauczyciel z naszej szkoły- pan Piotr Włodarski. Dzieci miały niecodzienną okazję poćwiczyć na fantomie sztuczne oddychanie, zobaczyły torbę, w którą jest wyposażony ratownik przy udzielaniu pierwszej pomocy  oraz dowiedziały się jak bezpiecznie zachować się nad wodą, na drodze, w górach i na wsi.

A oto kilka dobrych rad do zapamiętania i zastosowania, byśmy cali i zdrowi wrócili z wakacji:

1. Bezpieczeństwo na drodze
  • - Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność.
  • - Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
  • - Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę.
  • - Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych.
  • - Bądź widoczny na drodze (używaj odblasków, świateł, kamizelki odblaskowej).

1. Bezpieczeństwo nad wodą
  • - Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych (kąpieliska strzeżone).
  • - Nigdy nie skacz do wody w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.
  • - Nie wchodź do wody po posiłku.
  • - Zawsze słuchaj poleceń ratownika.
  • - W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym.
  • - Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość.
  • - Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go.
  • - Korzystając ze sprzętu wodnego zakładaj kapok.

- Podczas upalnych dni unikaj przegrzania i odwodnienia organizmu, pij dużo wody (3 litry na dzień), unikaj oparzeń słonecznych skóry, opalaj się tylko używając kremu z filtrem słonecznym, chroń oczy nosząc okulary słoneczne, noś nakrycie głowy.

1. Dbając o swoje bezpieczeństwo:
  • - na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów,
  • - nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko,
  • - rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych, pod nadzorem dorosłych,
  • - mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej,
  • - gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym,
  • - nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi,
  • - uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność,
  • - nie zbliżaj się do obcego psa, dzikich zwierząt, nie dotykaj ich, nawet jeśli robią wrażenie łagodnych.

TELEFONY ALARMOWE:

• - POGOTOWIE RATUNKOWE TEL. 999