Najpierw pokazał i omówił z nimi makietę terenu kopalni i okolicy, a później dzieci obejrzały film o tym, jak wygląda w rzeczywistości praca górnika. Oglądały go z zainteresowaniem i zadawały  pytania, poznając przy tym szereg nazw i pojęć związanych z tym zawodem. Później uczniowie przeszli do sali, w której oglądali  strój roboczy i galowy górnika. Poznali też legendę o św. Barbarze i dowiedzieli się, dlaczego w mundurze galowym górnika jest 29 guzików. Kolejny punkt wycieczki to sala, która była imitacją kopalni z wagonikiem  pełnym węgla na środku. Przez chwilę było zgaszone światło, specjalnie, aby dzieci doświadczyły, jak czasem w kopalni może być ciemno. Na koniec każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie w czaku górniczym i dostało za wytrwałość gadżety z napisem Kopalnia w Bogdance. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.
Opr. Dorota Bednarska