Home » Bez kategorii » WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

Dnia 11.12.2019 r. w grupach 0 „B” oraz 0 „D” odbyły się warsztaty świąteczne. Celem warsztatów było zapoznanie dzieci z ludową tradycją odwiedzania domów przez Turonia oraz wykonanie przez dzieci pięknych bożonarodzeniowych szopek.
Turoń to maszkara pojawiająca się w okresie świąt Bożego Narodzenia, rozpoczynająca okres kolędowania. W czasach przedchrześcijańskich Turoń oraz kolędowanie były związane z dawnym słowiańskim świętem Szczodrych Godów. Kolędowaniu z Turoniem towarzyszyło często odgrywanie komicznych scenek oraz straszenie widzów i wyprawianie różnego rodzaju figli. Najbardziej upowszechniły się: turoń, koza lub kozioł, niedźwiedź, koń, kogut, bocian, baran, czyli zwierzęta symbolizujące siłę, zdrowie, życiową energię i płodność. Po wejściu wraz z grupą kolędniczą do chaty rozpoczynał figle i tańce, straszył kobiety i dzieci, zachęcany przez prowadzącego kolędnika, który strzelał słomianym batem. Podczas śpiewania kolęd turoń kłapał pyskiem w takt melodii i dzwonił zawieszonym na szyi dzwonkiem. W którymś momencie tych harców następował szczególnie istotny element kolędowania – Turoń padał, a wówczas podejmowano się jego „cucenia” – masowania, podpalania pod nim słomy, dmuchania i wlewania w pysk różnych trunków, odczyniania uroków. Po takich zabiegach Turoń odzyskiwał siły i znów zaczynał hasać po czym przedstawienie wkrótce się kończyło.
Dzieci były zachwycone niesamowitym gościem i jego historią.
Kolejnym punktem było wykonanie pięknych szopek bożonarodzeniowych. Dzieci według instrukcji pani Joanny Grzesiak z Domu Tradycji Ludowej z Łęcznej w grupie 0 „B” wraz z rodzicami a w grupie 0 „D’ samodzielnie wykonały świąteczne szopki. Szopki były
wykonane z gipsu, a zadaniem dzieci było stworzenie ścian oraz dachu ze słomy oraz wyklejenie szopek siankiem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonały swoje zadanie.
Dziękujemy pani Joannie Grzesiak za wspaniałe warsztaty oraz przygotowanie pięknych szopek bożonarodzeniowych, które ozdobią domy naszych przedszkolaków.