Home » Bez kategorii » Spotkanie z ratownikiem medycznym

Spotkanie z ratownikiem medycznym

Dnia 17 czerwca odwiedziła nas pani Marta Brodowska- ratowniki medyczny ze Strefy Pierwszej Pomocy Medycznej.  Pani Marta przedstawiła dzieciom animacje pluszakowe w  formie teatralnej z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu ratowniczego oraz postaci bajkowych: Sępa Daniela, Królicy Anny i Świnki Pe wprowadzając dzieci z grupy 0 „A”, „C” i „E”  w tematykę udzielania pierwszej pomocy medycznej. Bohaterowie animacji napotkały różne niebezpieczeństwa często przez swoją nieuwagę  i niezachowanie zasad bezpieczeństwa. Królica Anna złamała nogę przez nieostrożne bieganie, a Świnka Pe nadepnęła na kawałek pozostawionego szkła. Sęp Daniel w zabawny i pouczający sposób przekazał dzieciom jak prawidłowo należy wzywać pomoc oraz tworzyć opatrunki. Pani Marta zaprezentowała pokaz bandażowania, stabilizowania, zapoznała z zasadami  wykonywania resuscytacji  oraz opowiedziała co jest  bardzo ważne podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki spotkaniu z ratownikiem medycznym nauczyliśmy się jak sprawdzać czy osoba poszkodowana oddycha, jak wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie. Wiemy jak opatrzyć skaleczenie i jak zabezpieczyć złamaną kończynę. Wiemy co to jest worek Ambu, defibrylator, kołnierz ortopedyczny, koc termiczny, gazik jałowy, do czego używamy sól fizjologiczną oraz „sztuczny lód” w aerozolu, który jest doskonały na urazy i guzy. Na zakończenie dzieci miały niecodzienną okazję poćwiczyć na fantomie sztuczne oddychanie, wzajemnie się bandażować, zakładać szyny Kramera (na złamania) oraz używać worka Ambu.