Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września dzieci ze 196 krajów na całym świecie obchodzą  Międzynarodowy Dzień Kropki. Impulsem do powstania tego święta stała się jedna  kropka, namalowana przez małą Vashti- bohaterkę książki P.H. Reynoldsa. Dzięki tej kropce i swojej nauczycielce, dziewczynka uwierzyła we własne możliwości. Dzień ten ma przypomnieć wszystkim, że każdy ma jakiś talent. To również święto kreatywności. Dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych, także włączyły się w obchody tego święta. Tego dnia w strojach wszystkich przedszkolaków królowały kropki. Dzieci wzięły udział w przeróżnych zajęciach i zabawach, których motywem przewodnim były oczywiście kropki. Był to dzień pełen pozytywnych wrażeń i dobrej zabawy. Serdecznie zapraszamy do fotorelacji z działań podjętych przez każdą grupę przedszkolną.

„Z kulturą mi do twarzy”

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. Głównym celem projektu było wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. Dzieci w ciągu trwania projektu m.in. tworzyły budowle architektoniczne malowały reprodukcje obrazów wybitnych malarzy, projektowały, czytały literaturę uwrażliwiającą na potrzeby innych dzieci, brały udział w akcjach charytatywnych. Wszystkie te działania pozwoliły nam efektywnie spędzać czas w szkole i jednocześnie dobrze się bawić. Uwieńczeniem projektu było uzyskanie certyfikatu dla naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia „Z kulturą mi do twarzy”, a dzieciom gratulujemy!!!

 

Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej

Dnia 25 maja dzieci z grupy 0 “A” i 0 “E” udały się z wizytą do Państwowej Straży
Pożarnej w Łęcznej. Przedszkolaki w trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich i sprzęt, jakiego używa strażak podczas akcji ratunkowych. Zwiedziły także stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach oraz pomieszczenia, z których korzystają strażacy w czasie swojej służby. Dzieci  miały również okazję obserwować strażaków szykujących się do wyjazdu na akcję ratunkową. Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej. Największą atrakcją była możliwość siedzenia w wozie strażackim i polewanie wodą z węża. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Być może to spotkanie roznieciło w naszych milusińskich chęć bycia strażakiem w przyszłości. 
Składamy serdeczne podziękowania strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego
poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA 

Wizyta w PGKiM w Łęcznej

Dnia 9 maja 2023 r. dzieci z grupy 0 “A” i 0 “E” odwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej. Celem naszej wizyty było utrwalenie oraz promowanie prawidłowych zachowań proekologicznych, zachęcających przede wszystkich do segregacji śmieci  oraz zapoznanie się się z procesem utylizacji odpadów z naszej miejscowości. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania, doskonale poradziły sobie z rozpoznawaniem kolorów kontenerów do segregacji  odpadów.  Największą atrakcją była możliwość pomocy w  umieszczeniu kontenerów w pojeździe zwanym śmieciarką i obsługa panelu sterowania. Na zakończenie spotkanie dzieci wręczyły kartkę z podziękowaniem za miłe i wartościowe spotkanie. Miejmy nadzieję, że teraz nasi przeszkoleni „specjaliści” będą kształtować świadomość swoich rodzin, znajomych i sąsiadów.  Jeszcze raz dziękujemy za tak cenną lekcję jak dbać o naszą planetę.

Przedszkolaki sieją nasionka czytelnictwa

,,Gdy zasiejesz nasionko czytelnictwa co z niego wyrośnie?  Mądrość? Fantazja? Ciekawość świata? Emocje? Wyobraźnia?”  Dzieci z oddziałów przedszkolnych 14 kwietnia zasiały w bibliotece szkolnej magiczne nasionka.  Teraz w salach dbają o swoje roślinki, obserwują, jak kiełkują, rosną, zastanawiają się,  jak je nazwać… W bibliotece każde dziecko upamiętniło ten moment pisząc swoje imię na liściach drzewa czytelniczego, niektórzy nazywali je drzewem życzeń, jednocześnie zastanawiali się czy ich marzenia o nowych książkach będą spełnione. Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek Czytelnictwa zapoczątkowanej przez Nauczyciela Roku 2022 p. Iwonę Pietrzak – Płachtę, Wypożyczalnię Skrzydeł oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

Warsztaty wielkanocne

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji            i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą i w naszej szkole nadszedł czas świątecznych przygotowań. Właśnie z tej okazji dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały stroiki wielkanocne. Samodzielnie malowały zajączki, baranki i kurki. Następnie wykonały spód stroików z gałązek bukszpanu. Przygotowane przez siebie elementy połączyły      i dodatkowo ozdobiły kwiatuszkami, piórkami, motylkami itp. Możliwość wspólnej pracy poprzez twórczość artystyczną sprawiła dzieciom dużo radości,   a wykonane stroiki na pewno zostaną wykorzystane do świątecznych dekoracji.

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca 2023 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się  na spektakl do Centrum Kultury w Łęcznej pt. ,,Improwizowana księżniczka”. 

Celem udziału w spektaklu było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.
Nowoczesna forma przekazu w wykonaniu aktorów z Teatru Andersena w Lublinie pobudziła dzieci do żywiołowej reakcji, zachęciła do wyrażania się w różnych formach ekspresji, na przykład: w mowie, geście, ruchu. 

Brawa na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania za niezapomniane przeżycia i wrażenia. Do szkoły powróciliśmy zadowoleni, z uśmiechem na twarzy, nową wiedzą oraz odrobiną teatralnej magii.

Wycieczka do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Lublinie

28 marca 2023 r. dzieci z grupy 0D odwiedziły Centrum Edukacji Przeciwpożarowej  w Lublinie. Po przybyciu na miejsce chętne dzieci ubrały strój strażaka. Na początku obejrzały film, przedstawiający historię straży pożarnej w  Lublinie. Miały też możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu strażackiego. Następnie wysłuchały zasad bezpiecznego przebywania nad wodą oraz obejrzały sprzęt, jakiego używają strażacy, podejmując interwencje w akwenach wodnych latem i zimą.W kolejnych pomieszczeniach dowiedziały się jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w lasach, zagrożenia związane z procederem wypalania traw oraz jakie są przyczyny i skutki wybuchu gazu w mieszkaniach.

Dzieci miały możliwość wcielenia się w strażaków odbierając prawdziwe zgłoszenia w specjalnie utworzonym stanowisku kierowania. W kolejnym pomieszczeniu dzieci po usłyszeniu alarmu wzięły udziału w akcji ratowniczo gaśniczej pojazdem, w  którym zainstalowano elementy pozwalające realnie przekonać się w jaki sposób strażacy dojeżdżają do miejsca zdarzenia. Dzięki filmowi multimedialnemu dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy o skutkach wypadków drogowych, zasadach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jej przetestowania w praktyce na znajdującym się tam fantomie. Dzieci fantastycznie bawiły się podczas przechodzenia toru przeszkód oraz wchodzenia na ściankę wspinaczkową.

Poznanie tego, jakże ważnego i odpowiedzialnego zawodu, na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może marzenia niektórych z nich się ziszczą i to właśnie one za kilka lat zagoszczą w strażackich szeregach.

 

Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca w pierwszy dzień wiosny uczniowie oddziałów przedszkolnych włączają się  w coroczne obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa uczniowie oraz nauczyciele założyli kolorowe skarpetki nie do pary. Tego dnia dzieci uczestniczyły w różnych aktywnościach mających na celu uwrażliwić i zwiększyć świadomość  społeczną na tolerancję i szacunek dla osób z Zespołem Downa. Każde dziecko w tym dniu kolorowało i ozdabiało według własnego pomysłu skarpetki, które zostały wywieszone na szkolnym korytarzu. ‘Tolerancja’, ‘Dzień kolorowej skarpetki”, “Szacunek”, “Akceptacja” – to hasła jakie dzieci układały oraz poznawały ich  znaczenie poprzez filmy edukacyjne. 21 marca był dla uczniów refleksją i zrozumieniem z jakimi barierami muszą się zmierzyć osoby z Zespołem Downa, ale to wyróżnia ich w otoczeniu i są dzięki temu WYJĄTKOWI.

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 21 marca przedszkolaki pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. W każdej grupie odbywały się różnorodne zajęcia, których motywem przewodnim był temat: ,,Pierwszy Dzień Wiosny”. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach takich jak: rozmowa na temat tradycji związanych z 21 marca, wspólne oglądanie filmu edukacyjnego ,,Kazio i Wiosna”, wykonanie pracy plastycznej związanej z Dniem Wiosny, wspólne przygotowanie Marzanny. Ze względów ekologicznych Marzanna nie została wrzucona do rzeki, lecz spalona w ogrodzie szkolnym. Zajęcia dopełnił spacer po okolicy z gaikami – szukanie zwiastunów wiosny w przyrodzie, śpiewanie piosenek i rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej.

Mamy nadzieję, że wiosna posłucha przedszkolaków i zostanie z nami na dobre. W tym dniu także w strojach obowiązywały wiosenne barwy – kolor zielony. Dzieci były zadowolone, że wreszcie zawitała tak upragniona wiosna.