Zapraszamy do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. w całej Europie w pierwszej połowie lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję bezpiecznego i mądrego korzystania z internetu.
W naszych oddziałach przedszkolnych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu poznawaliśmy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu poprzez quizy, gry, piosenki i filmy edukacyjne oraz uczestniczenie w lekcjach online. Zajęcia miały na celu rozwijanie kreatywności i kompetencji cyfrowych u dzieci, w tym bezpiecznego i celowego wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w oddziałach przedszkolnych zorganizowano konkurs plastyczny. Prace konkursowe miały podejmować szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa w internecie. Jury wyłoniło zwycięzców na podstawie kreatywności, samodzielności i zgodności z tematyką konkursu.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Laureaci:
1. Paweł Kowalewski – gr. 0 A
2. Blanka Wieczorek – gr. 0 B
3. Piotr Roczon- gr. 0 C
4. Inga Tkaczyk- gr. 0 D
5. Hanna Gorzkowska- gr. 0 E
Wyróżnienia:
Gr. 0 A
1. Hanna Woźniak
Gr. 0 B
1. Tymon Bochniarz
2. Lena Frankiewicz
3. Kacper Gumieniuk
4. Leon Misiura
5. Kacper Nogalski
6. Zuzanna Wiśniewska
Gr. 0 C
1. Wojciech Karmaciuk
2. Mikołaj Tylec
3. Wojciech Wiśniewski

4. Laura Olejniczak
5. Patrycja Kanaszewska
Gr. 0 D
1. Artur Tylec
2. Zofia Filipczuk
Gr. 0 E
1. Emilia Skowronek
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

W karnawale czas na bale!

25 stycznia dzieci z oddziałów  przedszkolnych uczestniczyły w balu karnawałowym. Dzieci bawiły się doskonale, tańcząc i śmiejąc się przy dźwiękach ulubionych melodii. Przebrania maluchów były niesamowite. Kolorowe postacie z bajek ożywiły naszą szkołę tworząc niepowtarzalny klimat karnawałowego święta. Po intensywnej zabawie dzieci udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich drobny poczęstunek. Smakowite przekąski były doskonałym zakończeniem karnawałowego szaleństwa.

WYCIECZKA DO KOPALNI W BOGDANCE

16 stycznia przedszkolaki z grupy 0E pojechały na wycieczkę do kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Wyjazd ten był długo wyczekiwany, zwłaszcza, że większość dzieci chciała zobaczyć miejsce pracy swoich bliskich. 

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do budynku Zarządu kopali, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez Panią Olę – przewodnika wycieczki.

Na samym początku udaliśmy się do pomieszczenia, w którym znajdowała się ogromna makieta przedstawiająca cały teren kopalni. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiedziała o drodze węglą od początku jego wydobycia po ziemią. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania kopalni dzieci zostały zaproszone do obejrzenia filmu. Po filmie pani Ola opowiedziała dzieciom o stroju górników, zarówno tym codziennym, jak i galowym. Dzieci dowiedziały się dlaczego mundur ma 29 guzików i dlaczego czako zdobią pióra, przypomnieliśmy sobie również legendę o świętej Barbarze.

Następnie obejrzeliśmy czapki górnicze – czako. Pani przewodnik wyjaśniła nam dlaczego pióra na każdej czako mają inny kolor oraz co każdy oznacza. Na kolejnym etapie naszej wycieczki udaliśmy się do pomieszczenia, w którym poczuliśmy się jak prawdziwi górnicy pracujący pod ziemią.

Miłym akcentem na zakończenie wycieczki był mały podarunek od Pani Oli – książka o kopalni Bogdanka, która zawiera mnóstwo barwnych zdjęć oraz ciekawych opisów, począwszy od powstania kopalni. 

Dzień Babci i Dzień Dziadka

 Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy moment, pełen radości i uśmiechów. Maluchy z ogromnym podekscytowaniem przygotowują się do tego wydarzenia, tworząc kolorowe laurki i przygotowując małe przedstawienia. W tym dniu sale przedszkolne wypełniają się śpiewem i tańcem, gdy przedszkolaki prezentują swoje umiejętności przed swoimi dziadkami. Nie ma wątpliwości, że to niezwykłe wydarzenie buduje więzi rodzinne i tworzy wspomnienia na całe życie. Przedszkolaki, ubrane w urocze stroje, dzielą się z babcią i dziadkiem swoimi codziennymi doświadczeniami, a także prezentują swoje artystyczne dokonania. Wspólne zabawy i wspomnienia sprawiają, że Dzień Babci i Dziadka to nie tylko święto dla najmłodszych, ale również dla pokoleń starszych. Dzień ten umożliwia dzieciom wyrażenie miłości i szacunku dla swoich dziadków oraz integruje całą społeczność przedszkolną. To okazja do wspólnego świętowania i cieszenia się bliskością rodziny, która jest fundamentem zdrowego rozwoju każdego dziecka. W przedszkolu Dzień Babci i Dziadka to również czas, w którym pokolenia spotykają się tworząc niezapomniane chwile, które zostaną w sercach zarówno maluchów, jak i ich ukochanych dziadków.

Jeszcze raz składamy najlepsze życzenia, STO LAT!

Lekcja przyrody

Dnia 18 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z przyrodnikiem reprezentującym Fundację Dzika Polska. Wydarzenie skupiło uwagę przedszkolaków oraz uczniów klas I-III na fascynujący świat zwierząt i ptaków, wprowadzając ich w tajniki życia dzikiej przyrody. Nasz gość z pasją i zaangażowaniem dzielił się swoją wiedzą na temat zwierząt i ptaków, pokazując dzieciom, jak trudne warunki zimowe mogą wpłynąć na ich codzienne życie. Przybliżył specyficzne wyzwania, jakie zima stawia przed zwierzętami, wskazując na konieczność pomocy ze strony ludzi. W trakcie prezentacji przyrodnik szczegółowo omówił, jak właściwie dokarmiać ptaki w okresie zimowym. Podkreślał istotę zapewnienia im odpowiednich składników odżywczych, jednocześnie ostrzegając przed szkodliwym dokarmianiem nieodpowiednimi produktami. Przypomniał dzieciom, że nasze działania mogą mieć wpływ na dobrostan dzikich zwierząt i ptaków.  Podczas prezentacji użyto wielu zdjęć i ilustracji przedstawiających różnorodność zwierząt i ptaków, co wzbogaciło doświadczenia uczniów. Przyrodnik z pasją opowiadał także o cechach charakterystycznych poszczególnych gatunków, zwracając uwagę na ich unikalność i rolę w ekosystemie. Dziękujemy panu Dawidowi Kaźmierczakowi za inspirujące spotkanie, które rozbudziło ciekawość naszych uczniów i pogłębiło ich wiedzę przyrodniczą.

Święta tuż, tuż…

Zapach pierników, pomarańczy i goździków, ubieranie choinki oraz piękne bożonarodzeniowe ozdoby. W kalendarzu mijają zimowe, grudniowe dni – to znak, że już niedługo święta! 

Święta Bożego Narodzenia i związane z nimi obyczaje są źródłem radości, wzruszeń oraz niezwykłych przeżyć również dla naszych najmłodszych uczniów.  Dzieci z oddziałów przedszkolnych zostały zapoznane z tradycjami i symbolami Bożego Narodzenia, w toku różnorodnych działań – pogadanek, czytania literatury dziecięcej, słuchania kolęd i pastorałek, wykonywania świątecznych kartek i ozdób.  Bardzo wyczekiwanym momentem przez dzieci było spotkanie z Mikołajem, który oczywiście przybył z workiem pełnym prezentów. Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w różnorodnych warsztatach: samodzielnie dekorowali pierniki, wykonywali świąteczne stroiki oraz świece z węzy pszczelej. Dzieci z poszczególnych grup przygotowały także przedstawienie Jasełek dla swoich najbliższych, śpiewano kolędy i pastorałki przegrywając na instrumentach. W trakcie przedstawienia Jasełek nasi mali artyści opowiedzieli prawdziwą historię narodzin Pana Jezusa w Betlejem wcielając się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów oraz Trzech Króli.

Niepowtarzalna atmosfera wprowadziła nas wszystkich w wyjątkowy świąteczny nastrój. 

Spotkanie z pracownikami Banku Spółdzielczego w Łęcznej

W dniach 8 i 9 grudnia 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w niezwykłej lekcji w ramach zadań realizowanych z zakresu preorientacji zawodowej. W tych dniach naszą szkołę odwiedzili pracownicy Banku Spółdzielczego w Łęcznej z ulicy Wiosennej wraz z przyjacielem dzieci Chomikiem Bankusiem. Dzieci poznały zawód bankowca, zapoznały się z nominałami monet i banknotów polskiego złotego, ale również obejrzały banknoty dolara, franka i euro. Następnie dzięki liczarce banknotów mogły przeliczyć gotówkę i zaakceptować przelew stawiając bankowy stempel. Obejrzały film edukacyjny, dowiedziały się co to znaczy płacić kartą płatniczą i skąd się biorą pieniążki na koncie w banku. Na zakończenie spotkania dzieci zatańczyły z Chomikiem Bankusiem, wykonały pamiątkowe zdjęcie i otrzymały małe upominki. Składamy serdeczne podziękowania Pani Dyrektor i Pracownikom Banku Spółdzielczego w Łęcznej za przeprowadzoną wspaniałą lekcję czynnościowej matematyki.

Mikołajki

Grudzień to miesiąc upominków i niespodzianek, a pierwszą okazją do obdarowywania bliskich są oczywiście Mikołajki. Wręczanie prezentów 6 grudnia jest związane historią życia biskupa z Miry, który słynął z dobrego serca i ogromnej wrażliwości na krzywdę innych. Po śmierci swoich rodziców cały majątek oddał biednym, często stawał w obronie słabych i pokrzywdzonych, chętnie niósł pomoc innym. Mikołajki to okazja do pokazania bliskim, że o nich myślimy i że są dla nas ważni. Ten dzień często spędzamy w gronie przyjaciół. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, również spędziły go inaczej niż zawsze wyjeżdżając na pierwszy wspólny seans do kina, odwiedzając Pracownię Mikołaja i uczestnicząc w spotkaniu z nim, a te które zdecydowały się pozostać w szkole spędziły czas na wspólnej zabawie. Mikołaj
osobiście przybył na spotkanie z nimi. Oczywiście nie obyło się bez drobnych upominków, które rozchmurzyły każdą buzię.

REALIZACJA PROJEKTU „POZNAJEMY ZAWODY”

W ramach projektu „Poznajemy zawody”, przedszkolaki z grupy 0 d miały możliwość poznania pracy krawcowej „od podszewki”. Pani Diana Choroś-mama Julka bardzo dokładnie objaśniła dzieciom i zademonstrowała na czym polega jej praca. W czasie zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska maszyny do szycia, zapoznali się z akcesoriami potrzebnymi do szycia, poznali różne rodzaje materiałów, a także oglądali gotowe, uszyte przez panią Dianę ubranka dla dzieci. Nasze przedszkolaki nauczyły się korzystać z centymetra krawieckiego, a nawet już wiedzą jak zmierzyć obwód klatki piersiowej, długość spodni, szerokość pasa czy też obwód głowy. Pani Diana już dzisiaj zaszczepiła w dzieciach swoją pasję i któryś przedszkolak w przyszłości na pewno wybierze taki zawód. Bardzo dziękujemy Pani Dianie za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.