Start
images/newsy/sp4/slajd/jubileusz1.gif

Wycieczki szkolne w Polskę dają możliwość poznania historii, geografii i biologii, a nauka w czasie podróży jest efektywniejsza, gdyż jest podana w ciekawszy sposób. Dodatkowo uczniowie mają możliwość zobaczenie na własne oczy miejsc, które mają wiele do zaoferowania…


Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

klasy 2a i 2d

Uczniowie klasy 2a i 2d pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego. Tego dnia największą atrakcją ścieżki „Dąb Dominik” było  zarastające Jezioro Moszne.  Podczas leśnej wędrówki uczniowie pod kierunkiem pani przewodnik poznali budowę lasu oraz roślinność charakterystyczną dla runa leśnego. Chętni mieli możliwość spróbowania żurawiny, która o tej porze roku jest już dojrzała. Ponadto odwiedzając  Ośrodek  Ochrony Żółwia Błotnego oraz Muzeum PPN uczniowie zdobyli ogromną wiedzę dotyczącą żółwia błotnego oraz zwierząt charakterystycznych dla tego regionu. Wycieczka nie tylko dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń, ale była również  świetną okazją do integracji grupy podczas ogniska i wspólnych zabaw na świeżym powietrzu.

A.Krępecka, A.Bartoszek, M. Bączek


Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej

klasy 3b i 3e

Z okazji Dnia Chłopaka klasy 3b i 3e wybrały się na wycieczkę  do skansenu w Lublinie. Głównym celem wycieczki było przybliżenie  wyglądu dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz  obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie,  a także udział w zajęciach edukacyjnych pt. „Sztuka ludowa”.

Uczniowie zobaczyli jak wyglądało życie ludzi wiele lat temu. Odbyli spotkanie z ludowym rzeźbiarzem, panem Adamem Lipką, który pokazywał swoje prace oraz uczył dzieci sztuki rzeźbiarskiej. Poznali pracę tkacza i zdobyli wiadomości na temat  handlu wymiennego. Przy okazji obejrzeli wnętrza chat, meble i przedmioty codziennego użytku.  Następnie zwiedzili cerkiew, gdzie  zapoznali się z techniką powstawania ikon. W czasie zwiedzania skansenu  oglądali chłopskie zagrody, chaty kryte strzechą, dwór, wiejski sklep i karczmę. A wszystko to  na tle malowniczego krajobrazu z przepływającą rzeką Czechówką.

Ostatnim punktem wycieczki był pyszny obiad w starodawnej karczmie. To był wspaniały dzień, bogaty w nową wiedzę i pełen wrażeń.

Opr. M. Makara, B. Słomka

 


 

Wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej

klasy IIc

21 września klasa II C wybrała się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie zorganizowane były warsztaty muzealne Poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu „Muzeum w szkole”.

Uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym dotyczącym przygotowania tradycyjnego wiejskiego pożywienia. Zapoznali się z prezentacją prac związanych  z wyrobem mąki w wiatraku, wypiekiem podpłomyków, olejarstwem, wyrobem kaszy w stępie oraz użytkowaniem  ziół w gospodarstwie wiejskim.

 Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji o dawnych sprzętach i zajęciach ludzi na wsi, zadawały wiele pytań, a także same mogły spróbować swoich sił na poszczególnych stanowiskach.

Była to bardzo wartościowa lekcja, ponieważ uczniowie dowiedzieli się i doświadczyli  jak w dawnych czasach ludzie musieli ciężko pracować oraz jak dużo czasu poświęcali, aby wyprodukować pożywienie.

Pobyt w muzeum upłynął w bardzo radosnej atmosferze, dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń i nowych doświadczeń.

 Opracowała: Marlena Zmorska

 

 


Wędrówki po Polsce

klasy Ib i Ie

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Wędrówki po Polsce” uczniowie klasy pierwszej  „e” i klasy pierwszej „b” uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Poleskiego Parku Narodowego.

Celem wycieczki było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego parku. Edukację ekologiczną zaczęliśmy  od zwiedzania Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, gdzie w bardzo interesujący sposób o życiu żółwi opowiadał pan przewodnik.  Następnie udaliśmy się  na najstarszą ścieżkę przyrodniczą „Dąb Dominik”, wiodącą przez torfowiska porośnięte wspaniałą roślinnością. Podczas wędrówki rozpoznawaliśmy różne gatunki roślin, np. żurawinę, rosiczkę i bagno, a także grzyby, używając specjalnej aplikacji na telefon. Dużą atrakcją ścieżki dydaktycznej było też Jezioro Moszne, porośnięte kożuchem bujnej flory.

Na zakończenie wszyscy  uczestnicy wycieczki w przyjemnej atmosferze zjedli kiełbaskę przy ognisku.

opr. Maria Hawrylak

 

 


 Śladami łosia i wilka

- wycieczka klasy 2b

20 września  2021 r. uczniowie klasy 2B wraz z młodszymi kolegami i koleżankami z grupy 0D odwiedzili jedną ze ścieżek przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego w Łowiszowie - „Mietiułka”. Ścieżka ta prowadzi przez teren, gdzie kilka lat temu jedna wilcza wataha wybrała jako swoje miejsce na ziemi. Dzięki bacznym obserwacjom śladów i odchodów zwierząt w lesie, uczniowie dowiedzieli się, czym żywią się wilki i łosie oraz jak wyglądają tropy jeleni i saren.

Następnie mali przyrodnicy poznali żółwie błotne, które są gadami wpisanymi do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, jako gatunek zagrożony  wyginięciem. Dzięki ogromnej wiedzy przewodnika pana Artura Kobielasa uczniowie przeżyli wspaniałą lekcję przyrody i zdobyli ogromną wiedzę na temat życia i ochrony żółwia błotnego.

Oprócz zdobytej wiedzy przyrodniczej  zwiedzili również ośrodek edukacji kulturowej i przyrodniczej  „Poleskie Sioło”, w którym podziwiali eksponaty związane z tradycyjnym poleskim domostwem oraz przyjrzeli się uprawom i ogrodom przydomowym. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska, jak wyglądało dawniej życie na poleskiej wsi, wśród jezior, lasów, łąk i bagien.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum w Starym Załuczu oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Na pożegnanie uczniowie wręczyli przewodnikowi dyplom Super Przewodnika, a sami otrzymali dyplomy Przyjaciela Przyrody.

Wycieczka do PPN była źródłem nie tylko ogromnej wiedzy przyrodniczej, ale również świetną okazją do integracji zespołu klasowego w atmosferze radości i pięknych okolicznościach przyrody.

 Opr. K. Dworak

Więcej zdjęć: link...


„Cudze chwalicie - swego nie znacie...”- wycieczka do PPN

klasy IIId i IIIc

W pięknych okolicznościach jesiennej przyrody klasy IIId i IIIc wybrały się na zwiedzanie Poleskiego Parku Narodowego. Nie trzeba daleko jechać, by zobaczyć unikatowe okazy roślin i zwierząt  żyjących na terenie Poleskiego Parku Narodowego.  Dzieci były zachwycone! Wiele się dowiedziały i nauczyły. Poznały ciekawostki przyrodnicze, nauczyły się rozpoznawać muchomora sromotnikowego, wiek i nazwy unikatowych gatunków drzew i roślin chronionych. Zobaczyły jak wygląda ,,schronisko dla chorych bocianów"  i  jak rozmnaża się gatunki żółwi, by chronić je przed całkowitym zniknięciem ze środowiska. Obejrzały ,, na żywo" rośliny owadożerne takie jak: trzy gatunki rosiczki i niezwykle rzadką (tylko cztery stanowiska naturalne na świecie!!) aldrowandę pęcherzykowatą. Zbadały osobiście, jak głębokie są bagna wokół unikatowego, dystroficznego jeziora Moszne.

Miały okazję zobaczyć ciekawe zbiory Muzeum Parku, a wszystkie te atrakcje zakończono ogniskiem i wspólnymi zabawami. Było mnóstwo radości, uśmiechu, ruchu i świeżego powietrza.

 Opracowały: E. Żelechowska, M. Olech

 

 


Wycieczka do Wojciechowa

klasy IIe

W czwartek 16 września dla klasy II e nadszedł długo wyczekiwany dzień. Wybraliśmy się na wycieczkę do parku edukacyjno-rekreacyjnego - Owadolandia w Wojciechowie. Podczas wycieczki mogliśmy poznać bliżej życie i zwyczaje owadów.Oglądaliśmy ogromne repliki owadów, sięgające wielkości dorosłego człowieka. Dowiedzieliśmy się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, czym się żywią i jak się z nimi obchodzić. Po ciekawej porcji przyrodniczych wiadomości udaliśmy się na zajęcia plastyczne, podczas których robiliśmy pachnące mydełka. Następnie miło i wesoło bawiliśmy się na placu zabaw. Kolejnym punktem programu był spacer po parku zwierząt.  Liczące kilkadziesiąt gatunków zwierząt zoo w Wojciechowie, w tym zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych, wywarły na nas ogromne wrażenie. Widzieliśmy: lwy, pumy, wielbłądy, antylopy, małpy,  jelenie, szopy, kozy, osły, alpaki i różne gatunki ptaków.  

Po spacerze alejkami zoo dzieci z apetytem zjadły  przygotowane przez rodziców kanapki, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną.   Z uśmiechem na twarzach, trochę zmęczeni, ale pełni przeżyć i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły. To był dzień pełen wrażeń!

Opr. Agnieszka Bedynek-Borys

 

MICROSOFT 365

 

ODKRYJ KSIĄŻKI

MOL NET+

KURATORIUM

CLASSROOM

E-DZIENNIK

REALIZUJEMY PROGRAMY

Projekt Erasmus+
„Już dziś zaplanuj swój sukces”
Program Centrum Mistrzostwa Informatycznego
Aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie
Program SuperKoderzy
Robotyka i programowanie.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

NASZE SUKCESY

Szkoła Promująca Zdrowie
Krajowy Certyfikat
Szkoła Odkrywców Talentów
Tytuł Ministerstwa Edukacji Narodowej.