Start

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.


 Ten dzień jest również  początkiem Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Według szacunkowych danych w Polsce jest ok. 30 tys. osób z autyzmem (w tym 20 tys. dzieci oraz 10 tys. osób dorosłych). Na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budynków w Polsce i na świecie będzie podświetlanych na niebiesko, wiele osób ubiera się na niebiesko, organizowane są marsze z niebieskimi transparentami. Wychodząc na przeciw osobom z autyzmem organizuje się także różne akcje, które mają na celu poprawę jakości funkcjonowania ich na co dzień. Jedną z takich akcji są „ciche godziny” w sklepach. Akcja ta umożliwia osobom ze spektrum autyzmu w określonych dniach i godzinach zrobienie zakupów w ciszy, bez żadnych komunikatów dźwiękowych oraz muzyki.

Z racji, że do Naszej szkoły uczęszczają dzieci z autyzmem chcemy przybliżyć o nim kilka najważniejszych informacji.

Autyzm jest to zaburzenie rozwojowe, które zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i trwa całe życie. Wpływa na to, w jaki sposób osoba nim dotknięta postrzega świat, przetwarza informacje płynące z otoczenia i współdziała z innymi. Osoby te zwykle z trudem nawiązują relacje z innymi ludźmi, mają problemy z komunikacją i myśleniem abstrakcyjnym, u części z nich występują również trudności w uczeniu się.
Jednakże bycie w spektrum autyzmu często łączy się z posiadaniem wielu pozytywnych cech np. umiejętność dostrzegania szczegółów, dobra koncentracja uwagi, wytrwałość, kreatywność, oryginalność, dobra pamięć, myślenie analityczne, pasja do zgłębiania tematu zainteresowań, szczerość i lojalność.Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, ponieważ osoby autystyczne nie wyglądają na niepełnosprawne. Uwagę zwracają dopiero ich trudności w porozumiewaniu się i nietypowe zachowania.                                                                                                              

Pamiętajmy, że autyzm wpływa na całe życie. Dlatego tak ważna jest AKCEPTACJA i ZROZUMIENIE. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób z autyzmem!

Aby lepiej zrozumieć czym jest autyzm zachęcamy do zapoznania się z filmikiem.

Opracowała: Marlena Zmorska

 

 

OFFICE 365

ODKRYJ KSIĄŻKI

MOL NET+

KURATORIUM

CLASSROOM

E-DZIENNIK

REALIZUJEMY PROGRAMY

,,AI Schools and Academy”
Innowacyjny program z zakresu sztucznej inteligencji.
Projekt Erasmus+
„Już dziś zaplanuj swój sukces”

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

NASZE SUKCESY

Szkoła Promująca Zdrowie
Krajowy Certyfikat
Szkoła Odkrywców Talentów
Tytuł Ministerstwa Edukacji Narodowej.