Kalendarz roku szkolnego
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Fundacji Orange pod nazwą #SuperKoderzy, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Udział w nim stwarza możliwość rozwoju kreatywności oraz doskonalenia umiejętności logicznego myślenia i pracy w zespole. Podczas zajęć pozalekcyjnych, w których uczestniczą chętni uczniowie z klas IV, realizowana jest ścieżka Majsterkowicze 2.0.
 
Na początkowych zajęciach młodzi informatycy poznali podstawy języka i środowiska programowania Scratch. Rozpoczęli od pisania prostych skryptów, by w końcu zaimplementować w pełni funkcjonalne aplikacje.
Następnie, korzystając z Internetu, uczestnicy projektu pozyskali informacje o zastosowaniu robotów, podzespołów i czujników sterujących ich pracą, Wspólnie wyjaśniliśmy podstawowe pojęcia, takie jak: robot, maszyna, komputer. Później rozpakowaliśmy i zapoznaliśmy się z zawartością zestawu Lofi Robot.
 
Na zajęciach w listopadzie uczniowie poznali podstawowe „zmysły” robota, które są podobne do ludzkich i nazywa się je czujnikami. Przy pomocy odpowiedniej aplikacji młodzi informatycy sprawdzili poprawność podłączenia i działania czujników LOFI Robota. Wykorzystali w tym celu cztery czujniki: przycisk, potencjometr, czujnik światła oraz czujnik odległości. Po wykonaniu kilku praktycznych ćwiczeń,  poznali i zrozumieli możliwości wykorzystania „zmysłów” robota. Już niedługo rozpoczynamy budowę naszych robotów. Śrubokręty w dłonie i do pracy…
 
Nasze zajęcia zostały zgłoszone jako działania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2017r. i zostały uhonorowane dyplomem.
 
Więcej na stronie programu #SuperKoderzy - zapraszamy.


opr. Witold Muszyński