Wydarzenia w szkole

Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały m. in. jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.     W nocy z 5  na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, umieszcza się je w bucie lub  w dużej skarpecie. Ten ostatni zwyczaj stosunkowo rzadko praktykowany w Polsce, rozpowszechnił się głównie dzięki wpływom kultury amerykańskiej. Jedna z legend mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniły ziemniak.

Mikołajki można obchodzić na wiele różnych sposobów – od tradycyjnego podszywania się pod Mikołaja, który niepostrzeżenie zakrada się nocą do wypastowanego obuwia, po otwarte obdarowywanie się prezentami.                                                   

Jak co roku  dzień  św. Mikołaja obchodzony jest w naszej szkole w sposób szczególny. Klasy organizują ten dzień we własnym gronie, wymieniając się podarunkami "niespodziankami", wychodząc do kina, wyjeżdżając na wycieczki czy zapraszając Mikołaja do siebie. itp.

opr. A.Gruszczyńska