Wydarzenia w szkole

„Piękna Nasza Polska Cała”

Święto Niepodległości w naszej szkole

 

11 listopada – to najważniejszy dzień dla wszystkich Polaków. W roku 1918 roku, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna odzyskała  upragnioną wolność. W tym roku uroczyście obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Z racji Święta Narodowego nasza szkoła dołączyła do grona uczestników Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała”. Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, a także kształtowanie tożsamości narodowej dzieci, stały się głównymi celami realizowanymi w naszej szkole.

Nad naszym szkolnym projektem patronat honorowy objął Burmistrz Miasta pan Teodor Kosiarski.

Działania projektowe w pamięci uczniów:

 • Poznaliśmy symbole narodowe. Potrafimy zaśpiewać nasz hymn.
 • Uczestniczyliśmy w zajęciach o tematyce patriotycznej. Poznawaliśmy podania i legendy, wybrane postaci i wydarzenia z dziejów historii Polski.
 • Pisaliśmy kartki do bohaterów w ramach kampanii „BohaterON – włącz historię”.
 • Wykonaliśmy tradycyjne, regionalne potrawy.
 • Opracowaliśmy prezentacje nadając im tytuły ,,Na skrzydłach historii”, ,,Czwórka dla Niepodległej”, „Piękna Nasza Polska Cała”.
 • Staliśmy się współautorami pocztówkowej mapy Polski.
 • Świątecznie udekorowaliśmy naszą szkołę kluczem białych i czerwonych żurawi, okolicznościowymi gazetkami oraz wystawami prac.
 • W każdej sali powstały kąciki ,,Piękna nasza Polska cała”.
 • Wszyscy staraliśmy się, aby nasza klasa wypożyczyła co najmniej 100 książek na Stulecie.
 • Reprezentacje klas uczestniczyły w Konkursie Pięknego Czytania.
 • Byliśmy uczestnikami spotkania w Dniu Głośnego Czytania wiersza pani Katarzyny Szymańskiej ,,Urodziny”. Każdy uczeń narysował ilustrację. Najciekawsze i najpiękniejsze prace zostały nagrodzone.
 • Wszyscy uczyliśmy się recytacji wierszy i piosenek patriotycznych, a także tańców ludowych.
 • Zorganizowaliśmy zawody sportowe „Biało- Czerwonych”.
 • Uczestniczyliśmy w edukacyjnych wycieczkach „Szlakiem historii”.
 • Wybieraliśmy Książkę Stulecia.

 

Dzień 9 listopada 2018 roku w naszej szkole rozpoczął się od uroczystego wciągnięcia flagi na maszt  przez dyrektora szkoły pana Sławomira Winiarskiego w asyście delegacji Samorządu Uczniowskiego. W naszym szkolnym ogrodzie zostało posadzone Drzewo Pamięci – dąb – symbol troski o pamięć historyczną i godne upamiętnienie najważniejszego wydarzenia w naszej historii – odzyskania niepodległości. Zakopana została także Kapsuła Czasu, a w niej imiona i nazwiska wszystkich uczniów, dyrekcji nauczycieli i  pracowników, kartki z pamiętnika uczniów oraz historia naszej szkoły, a także regionalna prasa i okolicznościowe pamiątki.  Następnie nasi najmłodsi zaprezentowali efekty swojej pracy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III, poprzez recytację, śpiew i taniec, wyraziły swoją miłość do Ojczyzny oraz złożyły hołd dla wszystkich bohaterów, dzięki którym żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

Punktualnie o godzinie 11:11, zgromadzona na hali cała społeczność uczniowska wraz z dyrekcją, nauczycielami, pracownikami szkoły oraz przybyłymi rodzicami, uroczyście odśpiewała hymn państwowy. Uczniowie z klasy pierwszej przedstawili historię naszej Ojczyzny w metaforycznych obrazach pantomimy. Podsumowaniem uroczystych obchodów Święta Niepodległości stały się słowa naszego patrona Jana Pawła II:

,,Strzeżcie Ojczyzny jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły, gdyż ktoś obcy, może jedynie na nowo nas zniewolić. Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie. Jesteśmy im winni pamięci i trwania, że Słowianin zawsze Ojczyznę kocha nad  życie”.

 

Koordynatorzy projektu ,,Piękna nasza Polska cała”: Małgorzata Kościarz, Elżbieta Polak, Grażyna Iwanek, Maria Olech, Witold Muszyński.

Realizatorzy zadań: Monika Książek- Murawska, Magda Roczon, Katarzyna Kowal, Alina Knap, Wanda Samborska, Bożena Kozyra, Anna  Gruszczyńska, Jacek Grzegorczyk,  Piotr Włodarski, Katarzyna Jagiełło oraz Teresa Wójtowicz, Andrzej Gawliński.

Oddziały przedszkolne: Renata Panas, Beata Słomka, Iwona Szczuka, Agnieszka Bedynek – Borys, Małgorzata Makara, Wioleta Wójtowicz, Ewa Żelechowska, Magdalena Olech, Magda Wójcik, Marlena Zmorska

Edukacja wczesnoszkolna: Katarzyna Dworak, Anna Stacharska, Bożena Dudzicz, Dorota Bednarska, Justyna Roczon, Agnieszka Dados, Agnieszka Litwinek - Jabłoniec, Maria Hawrylak, Wioletta Tchórzewska, Małgorzata Machel, Barbara Kasprzak, Marzena Florek, Wioletta Kuśpit.

W realizację działań projektowych włączyła się Rada Rodziców oraz rodzice uczniów klas O – III.

Za pomoc i zaangażowanie składamy serdeczne podziękowania.

Oprac. G. Iwanek, M. Olech, E. Polak

 

 Więcej zdjęć...

 

 

Czas projekcji: 00:10:47