Wydarzenia w szkole

Grupa  osiemnastu uczniów naszej szkoły była uczestnikami spotkania z Renatą Piątkowską  - znaną i cenioną pisarką książek dla dzieci. Napisała ich ponad trzydzieści. Wiele z nich znajduje się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Autorka jest laureatką licznych nagród, w tym Nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłowicz za całokształt twórczości. Została również uhonorowana Orderem Uśmiechu oraz Odznaką Honorową za Zasługi w Ochronie Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.  Do najbardziej znanych jej utworów należą: „Wszystkie moje mamy”, „Zbój”, „Hebanowe serce”, „Która to Malala”, ,,Ciekawe co będzie jutro”, „Biuro detektywistyczne”, ,,Na wszystko jest sposób”, ,,Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”.

W czasie spotkania pisarka zaprezentowała swoją książkę „Która to Malala” – historię pakistańskiej nastolatki zaangażowanej w walkę o prawa dziewcząt do nauki. W 2015 r. dziewczynka otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchania fragmentów bloga Gul Makai, czytanych przez lektorkę - Malwinę Kożurno. W ten sposób uczestnicy spotkania zapoznali się bliżej z postacią wyjątkowej nastolatki, która pokazała, że każdy może walczyć o lepszy świat, nawet dzieci. Ryzykując własnym życiem, nie rezygnowała ze swojej otwartej postawy wobec nierówności praw przysługującym pakistańskim dzieciom. Odważnie  opowiadała się za prawem dziewcząt do nauki, wolności i decydowania o własnym losie.
Renata Piątkowska w swojej książce uświadamia młodym ludziom, iż łatwy dostęp do edukacji nie jest oczywisty dla każdego. „W wielu krajach możliwość chodzenia do szkoły jest traktowana jako przykra konieczność. Dla Malali i jej koleżanek nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość”.

Spotkanie odbyło się pod patronatem Instytutu Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej.

Oprac. G. Iwanek, M. Olech