Wydarzenia w szkole

Zajęcia „Od ziarenka do bochenka”.

W dniu 29  października 2018r. uczniowie klasy II d wybrali się na wycieczkę do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi, gdzie uczestniczyli w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”. Celem wizyty było poznanie procesu powstawania chleba – od małego ziarenka, które jest wysiewane przez rolnika, do wypieku bochenka   w piecu chlebowym.

Pani Joanna opowiedziała  o trudnej pracy rolnika na dawnej wsi oraz o zwyczajach  związanych  z wypiekiem chleba. Zaprezentowała narzędzia jakimi posługiwali się ludzie na wsi.

W części warsztatowej uczniowie zamienili się w twórców ludowych i wykonali  drewniane anioły. Własnoręcznie wykonane prace dzieci zabrały do domu. Niemałą atrakcją było karmienie kóz.

Opr. Elżbieta Polak


Wycieczka do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi

W dniu 26 października 2018 r. uczniowie klasy II e z wychowawczynią i rodzicami wybrali się na wycieczkę do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. W ramach wycieczki uczniowie mieli okazję poznać tradycje ludowe panujące na Lubelszczyźnie o których interesująco opowiadała Pani Joanna. W ramach zajęć dzieci dowiedziały się, jak przygotowuje się i piecze chleb oraz jakie składniki są potrzebne do jego produkcji. W części warsztatowej uczniowie wykonywali poduszki – zwierzaki z wełny, które zabrały do domu. Dodatkową atrakcją było ognisko przy którym uczniowie piekli kiełbaski jedząc również wiejski chleb przygotowany wcześniej.  Wycieczka była udana i dostarczyła dzieciom wielu atrakcji i pozytywnych wrażeń.

Opr. Maria Hawrylak

 


Warsztaty w Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi

Dnia 30.10.2018 r. w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała” klasy II „A” i II „B” brały udział w warsztatach zorganizowanych przez Panią Joannę Grzesiak z Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Tematem warsztatów było przygotowanie domków na klucze w barwach ojczystych. Dzieci miały nie lada zadanie, a mianowicie miały pomalować swoje drewniane domki na klucze za pomocą specjalnych farb akrylowych i różnego rodzaju pędzli. Po półtoragodzinnej pracy powstały piękne domki w barwach ojczystych, które będą zdobiły ściany mieszkań dzieci.