Wydarzenia w szkole

Szkolenia dla kadry organizacji partnerskich w ramach projektu Erasmus+

„Już dziś zaplanuj swój sukces!”

 

W dniach 5-7 czerwca nauczyciele naszej szkoły odwiedzili placówkę partnerską w Chorwacji. Celem wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem doradztwa zawodowego w szkole goszczącej oraz obserwacja dobrych praktyk.

5 czerwca delegacje ze szkół partnerskich z Polski i Łotwy zostały uroczyście powitane przez panią dyrektor szkoły goszczącej Mirjanę Torer, chorwackiego koordynatora projektu panią Maję Sokač a także nauczycieli i uczniów Osnovna Skola Titusa Brezovackog w Zagrzebiu. Potem goście zostali zaproszeni na spacer po szkole. W czasie zwiedzania placówki byliśmy pod wielkim wrażeniem jej rozmiarów oraz pięknych dekoracji. Naszą uwagę szczególnie przyciągnęły wertykalne ogrody ścienne wykonane przez uczniów oraz kącik wypoczynkowy Erasmus+. Kolejnym punktem wizyty była prezentacja dotycząca funkcjonowania doradztwa zawodowego w chorwackiej placówce. Następnie uczestnicy spotkania rozmawiali na temat Programu Doradztwa Zawodowego, który ma być głównym rezultatem transnarodowego projektu Erasmus+ „Już dziś zaplanuj swój sukces”. Tego dnia mieliśmy również możliwość wysłuchania wykładu o doradztwie zawodowym w kontekście uczenia się przez całe życie zatytułowanego „Kształcenie i Poradnictwo Zawodowe w Chorwacji”, przygotowanego przez przedstawicieli Centralnego Ośrodka Chorwackich Służb Zatrudnienia CES panią Mirjanę Zečirević (naczelnika oddziału przygotowania do zatrudnienia CES) oraz panią Katarinę Ćurković (kierownika oddziału doradztwa zawodowego CES). Podczas powyższego wykładu nauczyciele zapoznali się z funkcjonowaniem doradztwa zawodowego w Chorwacji oraz roli CES w budowaniu ścieżki zawodowej wśród młodzieży. Po obiedzie odbyło się spotkanie koordynatorów projektu dotyczące programu Mobility Tool+. Dodatkowo, koordynatorzy ze szkół partnerskich ustalili szczegóły dotyczące najbliższych działań projektowych. Natomiast wieczorem zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do centrum Zagrzebia.

Drugiego dnia uczestnicy mobilności brali udział w warsztatach dotyczących Programu Doradztwa Zawodowego. Pani Maja Sokač przedstawiła i omówiła razem z gośćmi dwa scenariusze lekcji zatytułowane: „Podejmowanie decyzji” oraz „Projekt Job Shadowing”. Następnie pani Sanja Mataga poprowadziła warsztaty dotyczące nagrywania krótkich filmów dokumentalnych o różnych zawodach. Potem nauczyciele z Polski i Łotwy przedstawili wybrane scenariusze lekcji z zakresu doradztwa zawodowego realizowane w ich szkołach. Kolejnym krokiem była praca w grupach międzynarodowych, podczas której dokonano ewaluacji powyższych planów lekcji. Wybrano również materiały oraz zaobserwowane dobre praktyki niezbędne do stworzenia Programu Doradztwa Zawodowego w ramach transnarodowego projektu Erasmus+ „Już dziś zaplanuj swój sukces”. Popołudniu koordynatorzy z Łotwy i Polski zostali zaproszeni do zasiadania w jury ogólnoszkolnego Koncertu Talentów, podczas którego mogliśmy podziwiać występy wielu utalentowanych uczniów szkoły goszczącej. Natomiast wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji w restauracji serwującej tradycyjne dania kuchni chorwackiej, znajdującej się w centrum miasta.

Trzeciego dnia nauczyciele z placówek partnerskich wzięli udział w wycieczce do Opatji, Rijeki oraz odwiedzili wyspę Krk. Podczas zwiedzania z przewodnikiem mieliśmy okazję zapoznać się z historią, kulturą i tradycją Chorwacji oraz spróbować przysmaków tradycyjnej, nadmorskiej kuchni obfitującej w owoce morza.

Po uroczystym pożegnaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Spotkanie w Chorwacji było niezwykle udane i owocne oraz pełne niezapomnianych wrażeń.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu:

https://juz-dzis-zaplanuj-swoj-sukces-plan-your-success-today6.webnode.com/

 

Więcej zdjęć: link...