Wydarzenia w szkole

W dniach 6 – 7 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka uczniów z klas  VII a i VII d do Białowieży. Z zaciekawieniem oglądaliśmy zwierzęta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, następnie przeszliśmy ścieżką dydaktyczną  poznając  siedliska leśne, naturalnie powstałe: ols, łęg, grąd, bór oraz piękne dęby.

Bardzo interesujące było również zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie poznaliśmy wiele tajemnic mieszkańców puszczy oraz piękne krajobrazy Parku Pałacowego z zabytkami z okresu carskiego. Spacerowaliśmy po najpiękniejszym, ostatnim w Europie lesie pierwotnym – Rezerwacie Ścisłym BPN i poznawaliśmy różne gatunki drzew, roślin zielnych i grzybów, których była ogromna różnorodność.

 Drugi ważny punkt naszej wycieczki  to zwiedzanie Grabarki. Stoi tam legendarna dla prawosławia cerkiew Przemienienia Pańskiego. Wzgórze, porównywane przez niektórych do Jasnej Góry, usiane jest tysiącami wotywnych krzyży, przyniesionych na nie przez pątników. Obiekt i jego otoczenie zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie.

Zwiedziliśmy także Muzeum w Romanowie , gdzie dzieciństwo  spędził  Józef Ignacy Kraszewski. W zbiorach romanowskich znajduje się niemal komplet wszystkich ówczesnych wydań dzieł J.I. Kraszewskiego oraz kilkanaście namalowanych przez niego obrazów. Na zakończenie czekała na nas niespodzianka - gra edukacyjna. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń.

opr. A. Gruszczyńska