Wydarzenia w szkole

W ramach projektu Erasmus+ „Już dziś zaplanuj swój sukces” w dniach 6 - 12 maja odbył się wyjazd uczniów naszej szkoły do partnerskiej placówki na Łotwie. Wczesnym rankiem udaliśmy się na lotnisko w Warszawie, skąd polecieliśmy do Rygi. Ze stolicy Łotwy dojechaliśmy do Kandavy, gdzie poznaliśmy goszczące nas rodziny, które już w niedzielę przygotowały dla naszych uczniów wiele atrakcji i wycieczek. Zajęcia rozpoczęliśmy w poniedziałek, a tak wyglądały poszczególne dni naszej wizyty:

  • 7.05 – Rano spotkaliśmy się w Kandavas Internatvidusskola na zajęciach integrujących. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić placówkę wraz z internatem. Łotewscy uczniowie nauczyli nas podstawowych słów i zwrotów w swoim języku podczas zorganizowanej specjalnie przez nich lekcji. Lubiący eksperymentować w kuchni mogli przygotować dla całej grupy tradycyjny obiad w ramach kursu kulinarnego. Reszta uczniów udała się na warsztaty, podczas których samodzielnie wykonywali pamiątki. Po degustacji tworzyliśmy plakaty prezentujące nasze państwa. Zwieńczeniem dnia były zajęcia relaksacyjne z wykorzystaniem ciepłego piasku.

  • 8.05 – We wtorek udaliśmy się do parku przyrody Tervete. Spacerowaliśmy krętymi leśnymi ścieżkami, malowniczymi mostami, mijając drewniane rzeźby i domki, które - jak się okazało – ukazują bohaterów dzieł znanej łotewskiej pisarki Anna Brigadere. Po obiedzie udaliśmy się do Pałacu Rundale, który jest najbardziej efektownym zabytkiem sztuki barokowej na Łotwie. Zachwyciły nas wspaniałe wnętrza i olbrzymi kolorowy ogród z fontanną.

  • 9.05 – W tym dniu braliśmy udział w kreatywnych warsztatach technologicznych rozwijających predyspozycje przydatne na rynku pracy, takie jak: nieszablonowe myślenie, pomysłowość, współpraca, język programowania, myślenie techniczne. Dzięki współpracy w międzynarodowych grupach mogliśmy doskonalić umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Po południu udaliśmy się do fabryki czekolady, w której każdy z uczestników miał okazję samodzielnie wykonać czekoladowy smakołyk.

  • 10.05 – Czwartek rozpoczął się spacerem po Kandavie oraz wizytą w Technikum Rolniczym. Tamtejsi uczniowie opowiedzieli nam o przygotowaniu do wybranego przez siebie zawodu (mechanik, elektryk, pracownik hotelu). Podczas zwiedzania Centrum Młodzieżowego dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca animatora kultury. Po południu uczestniczyliśmy w „Dniu Tańca” – cyklicznej imprezie organizowanej przez szkołę goszczącą. Obejrzeliśmy występy uczniów i rodziców prezentujących tańce z różnych stron świata. Następnie do późnych godzin bawiliśmy się na dyskotece.

  • 11.05 – Ostatnim punktem programu była wycieczka do Rygi. Odwiedziliśmy Amerykańską Ambasadę. Tu dowiedzieliśmy się dużo o pracy żołnierza i przedstawiciela dyplomatycznego. Po obiedzie i krótkim odpoczynku udaliśmy się na spacer po Starówce. Mieliśmy również okazję podziwiać Bałtyk z „drugiej”, łotewskiej strony w malowniczym nadmorskim kurorcie Jurmali.

Po aktywnie spędzonych dniach nadszedł czas pożegnania i powrotu do Polski. Wyjazd był niezwykle udany. Oprócz programu przygotowanego przez szkołę, braliśmy udział w różnych atrakcjach zorganizowanych przez rodziny goszczące, m.in.: wyjazdach nad morze, nad malownicze wodospady, do aquaparku, piknikach, jeździe konnej, spacerach po okolicy. Wymiana stała się okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni, zostanie w naszych sercach i pamięci na długo.

 

Więcej zdjęć: wejdź...