85. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ - PAMIĘTAMY!

Nasza szkoła włączyła się w obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie brali udział w powiatowych uroczystościach patriotycznych upamiętniających to ważne wydarzenie w historii Polski. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Barbary w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w czasie II wojny światowej. Następnie uczestnicy wzięli udział w uroczystym przemarszu na Placu Powstań Narodowych. Tam odbyła się modlitwa w intencji ofiar, złożenie kwiatów i wieńców oraz koncert Zakładowej Orkiestry Górniczej LW Bogdanka. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy naszego powiatu, delegacje instytucji publicznych, szkól i organizacji pozarządowych.

85 lat temu, dokładnie 1. września 1939 r., wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, co dało początek II wojnie światowej. Największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii rozpoczął się o godz. 4.45, kiedy to pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał gdańskie Westerplatte. Na Wieluń i inne polskie miasta spadły bomby zrzucane przez niemieckie samoloty. Wojna zakończyła się w Europie w maju 1945 r., pochłaniając na całym świecie kilkadziesiąt milionów ofiar. Miliony ludzi straciło życie w wyniku działań wojennych oraz padło ofiarami represji i bestialskich działań okupantów. Polska poniosła olbrzymie straty w dziedzinie kultury i długofalowe straty materialne oraz gospodarcze.