Start
images/newsy/sp4/slajd/jubileusz1.gif

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, które obchodzimy 4 grudnia. Ma ono szczególne znaczenie w naszym regionie.

 

Spotkanie z górnikiem w klasie 3d i 3e

Barbórka to tradycyjne górnicze święto, które obchodzimy 4 grudnia. Ma ono szczególne znaczenie w naszym regionie. Chcąc przybliżyć trudną i odpowiedzialną pracę górnika uczniowie klasy 3d oraz 3e wzięli udział w spotkaniu z p. Sławomirem Ryciem. Zaproszony gość  opowiedział o codziennej pracy górników, przybliżył uczniom legendy związane z górnictwem, wyjaśnił znaczenie elementów stroju, barw górniczych czy słów używanych w górnictwie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania do wyświetlanej prezentacji, filmów oraz przygotowanych przez gościa łamigłówek. Szczególnie dużo radości sprawiło przymierzanie elementów stroju galowego oraz roboczego. W podziękowaniu za interesujące spotkanie i poświęcony czas uczniowie zaśpiewali piosenkę a składając życzenia, wręczyli bukiet słoneczników.

„Dla górnika słonecznik koniecznie!
Niech pod ziemią mu będzie słoneczniej.
Kiedy w czarny węgiel się wwierca,
w bardzo czarnym, podziemnym chodniku
- niech słonecznik mu świeci od serca”.


Opr. A. Krępecka, A. Bedynek- Borys, Ż. Miazgowska

 

 

Wizyta górników w klasach 1a, 1b, 1c, 1e i 3b

Stara tradycja górnicza nakazuje, aby Dzień Górnika świętować uroczyście. Z tej właśnie okazji, w poniedziałek 5 grudnia, zaprosiliśmy do naszych klas górników: pana Łukasza Charchola i pana Tomasza Mroza.

Górnicy przybyli w pięknych strojach galowych, zaprezentowali dzieciom film opowiadający o ciężkiej pracy górnika, pokazali i opowiedzieli o elementach stroju górniczego i codziennym niezbędnym wyposażeniu. Ciekawie mówili też o historii naszej kopalni – „Lubelski Węgiel Bogdanka” i powstawaniu węgla pod ziemią.

W zamian za to dzieci przedstawiły gościom krótki program artystyczny składający się z wierszyków i piosenek dla górników. Na zakończenie dzieci wręczyły naszym gościom upominki i własnoręcznie narysowane laurki i prace plastyczne.

Podsumowaniem życzeń dla górników było wspólne zaśpiewanie ,,Sto lat’’ dla wszystkich ciężko pracujących dla nas górników.

Niech żyje nam górniczy stan!!!

Opracowały: M. Olech , K. Dworak, B. Słomka, E. Żelechowska , M. Makara.

 

Niech żyje nam górniczy stan!

W ramach spotkań z przedstawicielami różnych grup zawodowych dnia 5 grudnia 2022r. uczniowie klasy II F i II C uczestniczyli w spotkaniu z górnikiem z racji Dnia Górnika.

P. Adam Karwowski - emerytowany górnik przybył do dzieci w stroju galowym i podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy w kopalni jako górnik – elektryk. Opowiedział dzieciom drogę jaką musiał przejść, aby zostać górnikiem, a potem sztygarem. Tłumaczył jak powstał węgiel, jaką rolę pełnią szyby a także jak wyglądają chodniki oraz ich przebudowa, urządzenia i narzędzia niezbędne do pracy pod ziemią. Pokazał oraz nazwał elementy stroju roboczego i galowego, i wytłumaczył, kiedy, i gdzie się je nosi. Dzieci z zaciekawieniem słuchały tego, co mówił górnik i zadawały mu pytania. Interesowały je medale, kryka oraz szpada, które miał przy sobie, a które otrzymał za swoją pracę nasz gość.

Na zakończenie p. Adam poczęstował dzieci słodkościami, a one mu podziękowały, złożyły życzenia na jego ręce dla wszystkich górników i zaśpiewały „Sto lat”. Było to bardzo ciekawe i interesujące spotkanie.

Opr. D. Bednarska

 

Dzień Górnika w klasie 1 D

Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć Świętej Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.

Z tej okazji odwiedził nas tata Basi-pan Piotr Kwiecień, który chętnie odpowiadał na wszystkie pytania pierwszaków. Dzieci dowiedziały się jak powstał węgiel, na czym polega praca w kopalni oraz dlaczego strój górnika jest tak bogaty w różne elementy. Podziwiały kogucie pióra przy czako, które w zależności od pełnionej funkcji różnią się kolorem. Nasza klasa została też obdarowana niezwykłym prezentem - otrzymaliśmy figurkę Świętej Barbary wyrzeźbioną w węglu.

Opr. Anna Stacharska

MICROSOFT 365

 

ODKRYJ KSIĄŻKI

MOL NET+

KURATORIUM

CLASSROOM

E-DZIENNIK

REALIZUJEMY PROGRAMY

Projekt Erasmus+
„Już dziś zaplanuj swój sukces”
Program Centrum Mistrzostwa Informatycznego
Aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie
Program SuperKoderzy
Robotyka i programowanie.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NASZE SUKCESY

Szkoła Promująca Zdrowie
Krajowy Certyfikat
Szkoła Odkrywców Talentów
Tytuł Ministerstwa Edukacji Narodowej.