Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole

W naszej szkole realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025. Uchwaliła go Rada Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Celem programu jest propagowanie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz kształtowanie postaw proczytelniczych.

Nasza biblioteka otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek w ramach wspomnianego projektu. Kwota dofinansowania wynosi 15 000,00 zł, z czego 3 000,00 zł to wkład Gminy Łęczna. Społeczność uczniowska naszej szkoły składała swoje propozycje tytułów, które chciałaby wypożyczyć. Na tej postawie zakupionych zostało 617 wolumenów. Są to nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, lektury oraz pozycje historyczne dotyczące historii Polski XX wieku. Podczas zakupów uwzględnione zostały także potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

Ciekawie doposażony księgozbiór dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, dyskusje na temat czytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych. Każdy czytelnik znajdzie na półkach coś dla siebie: powieści obyczajowe, fantastykę, biografie, literaturę faktu, lektury, komiksy oraz literaturę popularnonaukową.

Przyjdź, zobacz, otwórz, przejrzyj, wypożycz, przeczytaj!

Opr. Grażyna Iwanek, Monika Milanowska

Zachęcamy rodziców do zapoznania się z prezentacją Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania? – Biblioteka w Szkole.