Google Classroom

Oddziały przedszkolne
Logowanie

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Przyroda



Młodzi meteorolodzy

Czy pogoda jest zawsze? Jakie są jej składniki? Jak możemy przewidywać zmiany pogody? Te i inne pytania zadawali uczniowie klasy 4c i 4d  podczas zajęć terenowych, w których cyklicznie uczestniczą w ramach lekcji przyrody. Tym razem ich celem była obserwacja i pomiar składników pogody. Odczytywanie wartości temperatury, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego, opadów, zachmurzenia oraz obserwowanie typów chmur okazało się dla uczniów ciekawą metodą nauki przez zabawę. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem podczas lekcji i czekają na kolejne wycieczki.
Opracowała: M. Chmiel
przyroda

przyroda

przyroda

przyroda

przyroda




Rok szkolny 2015/2016



Eksperymenty na lekcji przyrody

W dniu 4 maja 2016r. korzystając z zaproszenia nauczyciela chemii z  tutejszego gimnazjum, uczniowie klasy VIb podczas lekcji przyrody uczestniczyli w  laboratoryjnych zajęciach w pracowni chemicznej. Poznali podstawowy sprzęt stosowany w pracowni, sporządzili mieszaniny jednorodne i niejednorodne, a także przeprowadzili proces filtracji. Zaplanowane ćwiczenia i eksperymenty wykonali z wielkim zaangażowaniem. Bezpiecznie i ostrożnie  posługiwali się  laboratoryjnym sprzętem. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem, że kolejny etap edukacji zapowiada się ciekawie.
Oprac. H. Wrońska

przyroda

przyroda

przyroda


Spacer po Warszawie

Gdyby zapytać każdego z nas, co wie o Warszawie, to zapewne powie, że to nasza stolica, największe miasto, duży ośrodek kulturalny, gospodarczy i polityczny. To prawda, ale codzienny pośpiech często sprawia, że umyka nam fakt, jak piękna jest nasza stolica i jak bardzo się zmienia.
Dlatego uczniowie klas piątych podczas zajęć z przyrody postanowili zaprosić na spacer po Warszawie. Rozpoczęliśmy na Starym Mieście, gdzie wśród licznych zabytkowych kamieniczek z kolumny „spoglądał” na nas król Zygmunt III Waza.  W największym parku - Warszawskich Łazienkach, wśród okazałych drzew i krzewów, „wysłuchaliśmy” koncertu przy pomniku Fryderyka Chopina. Przepiękne komnaty pałacu Wilanowskiego „przeniosły” nas do czasów króla Jana III Sobieskiego. Stadion Narodowy, jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów na świecie, był doskonałym  miejscem dla wszystkich spragnionych sportowych wrażeń, a Centrum Nauki Kopernik, to nie tylko wspaniałe miejsce dla poszukujących młodych naukowców, ale dla wszystkich ciekawych świata.
Do opracowania naszych folderów wykorzystaliśmy  m. in. zasoby biblioteki szkolnej.
Opr. M. Chmiel
album

album

album

album




Europejskie  podróże


Uczniowie klas: VA, VB, VC i VD podczas lekcji przyrody opracowali plakaty na temat wybranych krajów europejskich. Celem zajęć było zapoznanie  uczniów z charakterystyką państw członkowskich Unii Europejskiej. Mogliśmy przekazać sobie wzajemnie wiele ciekawych informacji, przekonać się, jakie mamy zainteresowania, ponieważ każdy uczeń zwracał uwagę na innego rodzaju ciekawostki. Dotyczyły one m. in. obiektów turystycznych, dyscyplin sportowych, specjałów kulinarnych lub tańców narodowych. Podczas tworzenia naszych prac skorzystaliśmy z zasobów naukowych szkolnej biblioteki, edukacyjnych stron internetowych, a także własnych spostrzeżeń z podróży po Europie.
opr. M. Chmiel

plakaty

plakaty

plakaty

plakaty




Lekcje przyrody w terenie

W ramach realizacji podstawy programowej z przyrody w klasach czwartych w okresie jesienno-wiosennym zaplanowane są różnorodne wyjścia w teren. Bogata baza przyrodnicza wokół szkoły i ładna pogoda pozwoliły we wrześniu i listopadzie na organizację następujących praktycznych lekcji z przyrody:
1. Pomoce i przyrządy przyrodnika wykorzystywane do obserwacji np.: lupa, lornetka.
2. Określanie kierunków geograficznych za pomocą gnomonu i kompasu.
3. Orientacja mapy w terenie na przykładzie planu Łęcznej.
4. Rozpoznawanie drzew i krzewów liściastych i iglastych w ogrodzie przyszkolnym.

Klasa IV a za pomocą gnomonu określała kierunki geograficzne w słoneczne południe. Ponadto wszyscy uczniowie z klasy IV a, b, c, d uczyli się orientacji w planie Łęcznej z wykorzystaniem kompasu oraz prowadzili w pobliżu szkoły obserwacje lupą i lornetką. Kolejne lekcje dla zaciekawionych przyrodników z klas czwartych związane były z poznawaniem drzew oraz krzewów liściastych i iglastych w ogrodzie przyszkolnym. Podczas spaceru uczniowie zaciekawili się dębem -  symbolem nauki Patrona Jana Pawła II, pięciornikami krzewiastymi w barwach papieskich biało-żółtych, jak też szpalerem bukszpanów w formie napisu JP II. Ewenementem wśród poznanych drzew okazał się miłorząb japoński, który zaliczany jest do drzew iglastych, a posiada blaszki liściowe a nie igły. Wśród szeregu okazów roślin zdrewniałych tworzących doskonałe zaplecze przyrodnicze można obserwować kosodrzewinę, różnorodne okazy świerków, sosnę wejmutkę i czarną oraz z racji nazwy ulicy, przy której znajduje się szkoła, wiele okazów jaśminów.
Uczniowie bardzo chętnie wychodzą na lekcje poza salę lekcyjną. Jest to zrozumiałe, ponieważ pobyt na świeżym powietrzu i nauka powiązana z obserwacją obiektów przyrodniczych to ogromna radość i ciekawy sposób poznawania świata oraz odrobina swobodnego ruchu w kontakcie z przyrodą. Poniżej materiał zdjęciowy z odbytych zajęć edukacyjnych.

opr. H. Wrońska

kompas

kompas

kompas

kompas

Język...

Programy
Bierzemy udział
w ogólnopolskich programach.

V edycji programu.


Nasze sukcesy



Krajowy Certyfikat
Szkoły Promującej Zdrowie




Tytuł Szkoły
Przyjaznej Dziecku z Cukrzycą
Ciekawe strony




Znajdź nas
BIP szkoły
Projekt: Witold Muszynski - www