Karta rowerowa - pierwsze prawo jazdy
Dodane przez admin dnia 07.05.2009 00:00
„Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa–moje pierwsze prawo jazdy” jest programem edukacyjnym skierowanym do uczniów klas IV szkół podstawowych. Jego celem jest szerzenie wśród najmłodszych wiedzy na temat zasad ruchu drogowego i zwiększanie ich świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze. W tym roku szkolnym SP nr 4 w Łęcznej zakwalifikowała się do udziału w tym programie. W ten sposób wszyscy uczniowie klas IV otrzymali bezpłatnie ćwiczenia pt. „Bezpieczna Jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy”.
W ramach realizacji programu zostanie przeprowadzony egzamin na kartę rowerową:
a) część teoretyczna na lekcjach techniki - test zawiera 25 pytań z 3 odp.;
b) część praktyczna w dniu 12 maja br. (wtorek) o godz. 16.00 - jazda rowerem. Dostępny jest na stronie rysunek trasy przejazdu - pobierz...

Treść rozszerzona

Karta rowerowa - testy

Sprawdź swoja wiedzę i spróbuj rozwiązać przykładowe zadania z testów na kartę rowerową


1. BRD- karta rowerowa - wejdź na stronę


Na stronie znajduje się 30 testów po 15 pytań w każdym. Żeby można było mówić o zaliczeniu testu, musisz odpowiedzieć prawidłowo przynajmniej na 12 z 15 zamieszczonych w teście pytań.

2. TESTY Z PRZEPISÓW BRD - wejdz na stronę

Uczniowie zainteresowani zdobyciem karty rowerowej  powinni zapoznać się z zestawem 10 testów na kartę rowerową. W każdym teście znajdziesz zestaw 25 pytań  z zakresu BRD, w których musisz wskazać właściwą odpowiedź. W zestawach na kartę rowerową tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.


3. TESTY NA KARTĘ ROWEROWĄ - wejdz na stronę

Mamy do dyspozycji 3 testy po 10 pytań.


4. Test na kartę rowerową - wejdz na stronę

Dostępny jest jeden test z 20 pytaniami.

5. Karta rowerowa 1.0.2.6 - wejdz na stronę

Karta rowerowa to bezpłatny program sprawdzający podstawową wiedzę na temat ruchu drogowego.  Test składa się z osiemnastu losowo wybranych pytań, które należy rozwiązać. Baza zawiera kilkaset zadań, więc rozwiązując kilkukrotnie egzamin, można nauczyć się różnorodnych sytuacji na drodze.

6. Powtórzenie wiadomości z wychowania komunikacyjnego - wejdz na stronę

Podstawowe pojęcia związane z ruchem drogowym:droga, ezdnia, pas ruchu, pobocze, oś jezdni, scieżka dla rowerów, przejście dla pieszych, droga twarda, droga ekspresowa...

Ogólne zasady i przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych i rowerzystów.

Włączanie się do ruchu, wymijanie, wyprzedzanie, omijanie, zatrzymanie i postój pojazdu

Zmiany kierunku ruchu

Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu

Znaki drogowe




Regulamin egzaminu na kartę rowerową


1. Do testu przystępują uczniowie klas IV.
2. Zdanie testu teoretycznego zapewnia uzyskanie przynajmniej 20 z 25 punktów.
3. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi w każdym zadaniu uczeń otrzymuje 1 punkt (odpowiedź niepoprawna 0 punktów).
4. Odpowiedzi na pytania należy wprowadzić do formularza odpowiedzi.
5. Na rozwiązanie testu przeznacza się 45 min.
6. Uczniowie, którzy zaliczyli test teoretyczny mogą przystąpić do testu praktycznego.
7. Uczniowie, którzy zaliczą część praktyczną i teoretyczną otrzymują karty rowerowe. Karty rowerowe wydaje nieodpłatnie szkoła.

Egzamin praktyczny - rysunek trasy i regulamin przejazdu - pobierz...


Karta rowerowa - pierwsze prawo jazdy

Akcja i konkurs dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych.

Trwa III edycja społecznego programu edukacyjnego „Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy". 20 000 dzieci z terenu całej Polski otrzyma materiały edukacyjne i weźmie udział w zajęciach z wychowania komunikacyjnego.

Tegoroczna akcja skierowana jest wyłącznie do uczniów klas IV szkół podstawowych. Celem programu jest propagowanie wśród dzieci wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kreowanie mody na bezpieczną jazdę na rowerze oraz powszechne używanie elementów poprawiających widoczność, takich jak kamizelki i opaski odblaskowe. Organizatorzy stworzyli „Bezpieczną jazdę" jako odpowiedź na problem społeczny, jakim są wypadki drogowe z udziałem dzieci. W zeszłorocznej edycji programu wzięło udział 15 000 dzieci z terenu całego kraju.

Pod koniec grudnia do ponad 500 szkół podstawowych na terenie całego kraju trafiły zaproszenia do udziału w programie oraz formularz zgłoszeniowy. Były to szkoły, które przesłały zgłoszenie do edycji poprzedniej, ale z powodu ogromnego zainteresowania programem nie mogły wziąć w nim udziału. Szkoły, które wyraziły chęć uczestnictwa w programie otrzymują komplet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli niezbędny do przeprowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego. Są to przygotowane przez specjalistów i dopuszczone do użytku szkolnego (DKOS-5002-27/07) przez ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej materiały metodyczne dla nauczycieli oraz zeszyty z ćwiczeniami dla uczniów. Pakiet wzbogacają materiały informacyjne oraz plakaty.

Akcję „Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy" kończy teoretyczny i praktyczny egzamin na kartę rowerową. Zostaną one przeprowadzone w kwietniu i maju. Każdy uczeń, który zaliczy sprawdzian otrzyma kartę rowerową oraz pakiet bezpieczeństwa rowerzysty – kamizelkę i dwie opaski odblaskowe.

Dodatkowo organizator stworzył konkurs dodatkowy przeznaczony dla uczniów klas IV. Jego celem jest wpajanie najmłodszych zasad odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym, identyfikowania wynikających z niego zagrożeń oraz zespołowego rozwiązywania problemów. Będzie on polegał na przygotowaniu i przeprowadzeniu w wyznaczonym terminie dowolnej inicjatywy mającej podnieść bezpieczeństwo w ruchu drogowym zarówno w pobliżu szkoły jak i w lokalnej społeczności.

Pięć szkół, które stworzą najciekawsze projekty otrzyma nagrody – wyposażenie miasteczka ruchu drogowego oraz sprzęt komputerowy. Wybraniem tych projektów zajmie się komisja konkursowa, w skład której wejdą m.in. przedstawiciele Policji, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Organizatora.

Wszystkie koszty związane z organizacją programu, sfinansowaniem pakietów dla uczniów oraz nagród dla szkół i nauczycieli pokrywa organizator – firma McDonald’s Polska. Partnerem programu jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Realizowany jest on także z poparciem Biura Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.