Dodane przez wmuszynski dnia 06.12.2017 19:46

andrzejki

Andrzejki to święto, które zna każdy. Obchodzimy je co roku w nocy z 29.11 na 30.11, czyli w wigilię dnia świętego Andrzeja. Co to za święto? Andrzejki to święto znane od wieków i w Polsce mające długą tradycję. Dawniej w andrzejkowy wieczór panny, które chciały jak najszybciej wyjść za mąż wróżyły. Wróżby dotyczyły oczywiście przyszłego męża, jak będzie wyglądał, skąd pochodził i jak się nazywał. Kiedyś kawalerowie nie obchodzili tego święta, bo dla nich były Katarzynki. Dziś to się zmieniło, a zabawy andrzejkowe skupiają i mężczyzn, i kobiety. Jednak zwyczaj wróżenia pozostał, co więcej dawne wróżby odeszły w niepamięć, a na ich miejsce pojawiły się nowe.

Treść rozszerzona

Andrzejki były dawniej ostatnim momentem na zabawę, tuż przed adwentem. Kończyły zwykły okres w kalendarzu liturgicznym, bo pierwsza niedziela po Andrzejkach to właśnie pierwsza niedziela adwentu. Teraz, gdy adwent jest postrzegany jako czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie, to zabawa w czasie jego trwania nie jest zakazana. Uczniowie naszej szkoły również oddali się " z przymrużeniem oka" andrzejkowym wróżbom. Świetna zabawa, dużo śmiesznych sytuacji i miło spędzony czas.

opr. A. Gruszczyńska

andrzejki andrzejki