Kochasz dzieci - nie pal smieci
Dodane przez admin dnia 02.02.2009 17:55
news: alert-eko.jpg Pod hasłem "Kochasz dzieci - nie pal śmieci" nasza szkoła we współpracy z Fundacją Ekologiczną „ARKA” realizuje zajęcia edukacyjne w klasach IV- VI oraz na zajęciach przyrodniczo ekologicznych i SK LOP. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego i przeprowadzonych dyskusjach uczniowie piszą listy do mieszkańców naszego powiatu. Kilka z nich zamieszczamy na stronie internetowej.

Treść rozszerzona

„Kochasz dzieci - nie pal smieci”

Pod takim hasłem nasza szkoła we współpracy z Fundacją Ekologiczną „ARKA” realizuje zajęcia edukacyjne w klasach IV- VI oraz na zajęciach przyrodniczo ekologicznych i SK LOP. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego i przeprowadzonych dyskusjach uczniowie piszą listy do mieszkańców naszego powiatu. Oto kilka z nich:

opr: Marlena Bartosik

Łęczna 20.01.2009

Drodzy Łęczynianie!

Mieszkacie w domach, w których pali się w piecu. Spalacie i wrzucacie do nich różne rzeczy m.in. śmieci. Niedawno oglądałam film pt. ,,Kochasz dzieci, nie pal śmieci". Po co wam to mówię? Bo po obejrzeniu tego filmu dowiedziałam się dużo interesujących i ważnych informacji o spalaniu w naszych domach śmieci.

W tytule filmu jest powiedziane ,,Kochasz dzieci, nie pal śmieci", to znaczy, że w spalinach które powstają ze spalanych śmieci są zawarte trucizny, które trują nie tylko Nasze, ale i innych zdrowie. Uważajmy na nasze dzieci, pamiętajmy to one mają najsłabsze organizmy.

Wasza sąsiadka

Dominika Wiśniewska kl. VIc

OSTRZEŻENIE

Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla, azotu i dwutlenki siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Substancje zanieczyszczają wody gruntowe i ziemię dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa, i owoce. Skazujemy się na choroby górnych dróg oddechowych i alergie. Spalanie śmieci w piecach grozi karą 5000zł grzywny. Zastanów się jak będziesz palił śmieci!

Norbert Ropiak  kl. Va

Kochani posiadacze pieców grzewczych.

Chciałabym w tym liście przekazać Wam ważną wiadomość, abyście nie palili śmieci w piecach.

W szkole oglądałam film pt. „Kochasz dzieci- nie pal śmieci”, dowiedziałam się wiele ciekawych i mądrych rzeczy. Jeśli kochasz dzieci nie pal odpadów plastikowych, gumowych, foliowych. Dzieci są bardzo wrażliwe na szkodzące zdrowiu substancje, które dostają się do powietrza, po wypaleniu odpadów. Szkodzą one wszystkim żywym istotom. Spalane śmieci zawierają w dymie trujące substancje np.: rakotwórcze dioksyny, tlenki węgla, tlenki siarki, substancje smoliste i wiele różnych pyłów. Mogą one osadzać się w glebie, a później przedostawać się do warzyw, które zjadamy. Dostają się również do rzek, gdyż opadają w formie kwaśnych deszczy. Szkodzą także naszemu układowi oddechowemu, mogą też wywołać alergie. Przez te zanieczyszczenia chorują rośliny i zwierzęta. Po pewnym czasie palenia śmieci może dojść do uszkodzenia pieców i kominów. Najlepiej te odpady segregować czyli wyrzucać do specjalnych pojemników. Odpady te są później wykorzystywane powtórnie, przez co oszczędza  się zasoby środowiska naturalnego i chroni przyrodę. Karą za palenie w piecach jest grzywna w kwocie 5000 złoty.

Dlatego proszę Was, abyście rozważyli moją prośbę.

Wasza sąsiadka

Diana Bartosik kl. IV „d”