Google Classroom

Oddziały przedszkolne
Logowanie

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Odkrywaj książki...


X Międzyszkolny Turniej Rowerowy o Puchar Burmistrza Łęcznej


Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na drodze
musi przebiegać w przychylnej atmosferze całego społeczeństwa.”
Barbara Zarzecka - Warszawa


X Międzyszkolny Turniej Rowerowy o Puchar Burmistrza Łęcznej


Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej od wielu lat realizuje program edukacyjno – wychowawczy pt.: „Opracowanie i realizacja międzyszkolnych form edukacji komunikacyjnej w Łęcznej”.

Ideą wprowadzenia wychowania komunikacyjnego do szkół było podnoszenie umiejętności poruszania się dzieci i młodzieży w ruchu drogowym i tym samym zwiększenie ich bezpieczeństwa.
W I etapie edukacyjnym realizowana jest tematyka bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem zasad poruszania się po drogach publicznych.
II etap edukacyjny (klasy IV-VI) proponuje zajęcia w ramach przedmiotu technika. W jego treściach wskazuje się m.in. rower jako urządzenie techniczne.
III etap edukacyjny – gimnazjum na przedmiocie technika przewiduje omawianie problemów bezpiecznego wykorzystania wytworów współczesnej techniki, w tym bezpieczeństwa poruszania się po drogach.

W ramach tego programu od dziesięciu lat przy współpracy z Komendą Powiatową Policji i Urzędem Miasta jest organizowany Międzyszkolny Turniej Rowerowy o Puchar Burmistrza dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych będący prezentacją wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Organizatorów cieszy fakt, że zarówno przedstawiciele miasta, policji, jak i nauczyciele angażują się w przygotowanie Turnieju. Propagatorem krzewienia wiedzy z zakresu ruchu drogowego i inicjatorem takiej formy rywalizacji jest autor niniejszej publikacji.

W 2004 roku, z okazji 5. edycji tego Turnieju, zorganizowaliśmy po raz pierwszy Wojewódzki Konkurs Szkolny pt. „Bądź bezpieczny na drodze”, a Kurator Oświaty w Lublinie objął go swoim patronatem. Jego celem było kształtowanie właściwych nawyków zachowania się dzieci i młodzieży na drodze oraz uświadomienie im odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było indywidualne wykonanie pracy komputerowej, fotograficznej lub literackiej uwzględniającej tematykę konkursu. Obecnie zostało przeprowadzone już 4 edycje tego konkursu, a po każdym z nich została wydana publikacja multimedialna w postaci płyty CD-R w nakładzie 300 szt. Płyty kompaktowe zawierały pełną dokumentację z przebiegu  konkursu i turnieju.

W roku szkolnym 2005/2006 nawiązaliśmy współpracę z Polskim Związkiem Motorowym - Oddział w Lublinie i podjęliśmy się organizacji eliminacji wojewódzkich XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkól gimnazjalnych.

29 kwietnia br. w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej odbył się jubileuszowy X Międzyszkolny Turniej Rowerowy o Puchar Burmistrza. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał viceburmistrza Pan Dariusz Kowalski. Towarzyszyły mu  występy artystyczne uczniów klasy I SP nr 4 pod kier. Bożeny Dudzicz.

Turniej został poprzedzony szkolnymi i gminnymi eliminacjami. Zgodnie z regulaminem przeprowadzono następujące konkurencje turniejowe:
•    jazda sprawnościowa rowerem po torze przeszkód, przygotowanym przez Pana Jacka Grzegorczyka – nauczyciel z SP nr 4 w Łęcznej.
•    umiejętna i prawidłowa jazda po Miasteczku Ruchu Drogowego,
•    sprawdzian z udzielania pierwszej pomocy,
•    rozwiązywanie 25-pytaniowego testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego. przygotowanego przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej.

Zwycięzca w kategorii indywidualnej otrzymał w nagrodę rower górski.

Sponsorami nagród byli:

•    Urząd Miasta w Łęcznej,
•    Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie,
•    Ośrodek Szkolenia Kierowców „Pionier” w Łęcznej,
•    Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej,
•    Rada Osiedla "Bobrowniki" w Łęcznej,
•    Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowo – Produkcyjne PUHP „ANTEK w Łęcznej.

W trosce o bezpieczeństwo i praktyczne nauczanie wychowania komunikacyjnego uczniów przystępujemy do działań zmierzających do powstania Miasteczka Ruchu Drogowego przy Zespole Szkół nr 2 w Łęcznej. W dniu 22 kwietnia 2005 roku podczas uroczystego podsumowania wyników II Wojewódzkiego Konkursu Szkolnego „Bądź bezpieczny na drodze” uczniowie skierowali do burmistrza Łęcznej  pisemną prośbę ww. sprawie. Podejmując się tego zadania, rozważyliśmy argumenty „za i przeciw” i jesteśmy zadania, że życie i zdrowie młodego pokolenia jest ceną najwyższą i warto w nie inwestować.


Opr. Witold Muszyński

Artykuł został opublikowany w Merkuriuszu Łęczyńskim - Nr 22   2009 r.


Język...

Obiady szkolne
LUTY 2018
uczeń - 39zł
pracownik - 94,25zł
Programy
Bierzemy udział
w ogólnopolskich programach.

V edycji programu.


Nasze sukcesyKrajowy Certyfikat
Szkoły Promującej Zdrowie


Tytuł Szkoły
Przyjaznej Dziecku z Cukrzycą
Ciekawe strony
Znajdź nas
BIP szkoły
Projekt: Witold Muszynski - www