Biblioteka Szkoły Podstawowej

Grażyna Iwanek
Monika Milanowska

Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna jest ważnym centrum informacji dla uczniów, nauczycieli,  pracowników szkoły a także  rodziców. W naszej bibliotece  wydzielono 2 części: wypożyczalnię i czytelnię. Znajduje się też stanowisko komputerowe z urządzeniem wielofunkcyjnym.

Wypożyczalnia

Wypożyczalnia to miejsce, w którym udostępnia się czytelnikom zbiory biblioteczne. Posiadamy księgozbiór liczący około 20 tysięcy książek, na który składają się lektury, liczne tytuły z literatury dla dzieci i młodzieży, duży wybór pozycji z literatury polskiej i światowej dla nauczycieli, wydawnictwa naukowe, popularnonaukowe i metodyczne. W naszych zbiorach można też znaleźć  filmy edukacyjne i programy multimedialne.

Status czytelnika naszej biblioteki potwierdza karta biblioteczna z naklejonym kodem kreskowym i jest niezbędna podczas wypożyczania zbiorów.

Czytelnia

Czytelnia jest miejscem, gdzie czytelnik może skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, gromadzącego przede wszystkim wydawnictwa informacji bezpośredniej, głównie encyklopedie i słowniki, zarówno ogólne, jak i specjalistyczne. Ponadto czytelnicy mogą tu skorzystać z czasopism, które zamawia biblioteka. Są to czasopisma dziecięce i młodzieżowe oraz metodyczne przeznaczone dla nauczycieli. Czytelnia jest również miejscem wystaw, spotkań i konkursów oraz różnorodnych zajęć dydaktycznych.

Szkolna biblioteka aspiruje do miana kulturalnego centrum szkoły stąd też podejmowane są różne inicjatywy służące promocji literatury, czytelnictwa, rozrywki intelektualnej i wrażliwości na sztukę.

Organizowane są zajęcia czytelnicze  i konkursy dla najmłodszych uczniów, w tym oddziałów przedszkolnych, imprezy czytelnicze dla uczniów klas starszych, akcje promocyjne i happeningi. Inicjowane są także, często we współpracy z innymi organami szkoły, wydarzenia i imprezy związane z obchodami ważnych świąt i rocznic.

Nauczycielki biblioteki współpracują z innymi nauczycielami podczas realizacji projektów edukacyjnych i innowacji pedagogicznych.

Coroczną tradycją jest organizacja szkolnej parady postaci literackich i filmowych.

Biblioteka szkolna przyjazna dla ucznia

Nowoczesna biblioteka szkolna OPAC MOL NET+.
OPAC  MOL NET+ to nowoczesny program do obsługi biblioteki szkolnej.
Katalog biblioteki dostępny jest dla uczniów o każdej porze i z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu, także z urządzeń mobilnych.

• Dzięki katalogowi internetowemu uczniowie mogą komfortowo wypożyczać zasoby korzystając również z telefonów komórkowych oraz tabletów.
  • Uczniowie zawsze mają możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się między innymi informacje o terminie zwrotu wypożyczonych książek.
  • Ikona Katalogu Online znajduje się na dole strony internetowej naszej szkoły.

Zapraszamy do zapoznania się  z programem i korzystania  z katalogu online.

Jak zalogować się do katalogu biblioteki? - pobierz instrukcję obsługi...