Wydarzenia w szkole

Jej głównymi celami była integracja młodzieży oraz rozwijanie umiejętności językowych i kreatywności. A tak młodzież spędzała poszczególne dni:

 22 stycznia, poniedziałek

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się powitaniem gości oraz zajęciami integrującymi, na których uczniowie mogli się poznać. Podczas tego spotkania młodzież przedstawiła swoje zainteresowania i umiejętności. Następnie wszyscy udali się na spacer po szkole, która podobała się międzynarodowym gościom. Po powrocie do sali uczniowie przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje o własnych krajach, miastach i szkołach. Po obiedzie grupy projektowe udały się na dłuższy spacer ulicami Łęcznej, który stał się okazją do wspólnych zdjęć. Kolejnym zadaniem była konkurencja plastyczna polegająca na stworzeniu okładki książki o sobie. Ten nietypowy sposób autoprezentacji miał rozwinąć kreatywność młodych ludzi. Podsumowaniem pierwszego dnia był Quiz „Zgadnij, o kim mowa?” (sprawdzenie, czy uczniowie poznali się nawzajem).

 23 stycznia, wtorek

Drugiego dnia w godzinach rannych wszyscy udali się na wycieczkę do Lublina. Zwiedzanie zaczęło się od Izby Drukarstwa „Dom snów”, gdzie można było poznać techniki druku, pracę drukarza, zecera oraz historię i osiągnięcia drukarstwa lubelskiego. Atrakcją był pokaz czerpania papieru oraz własnoręczny wydruk. Następnie wszyscy udali się do Archikatedry Lubelskiej, zwiedzili tam barokową Zakrystię Akustyczną, skarbiec i krypty. Dzięki połączeniu kilkunastu staromiejskich piwnic mogliśmy poznać prawie 280 – metrową Lubelską Trasę Podziemną. Kolejnym punktem programu było Muzeum Lubelskie, jego wizytówka, czyli Zamek Lubelski, Kaplica Świętej Trójcy oraz romańska wieża Donżon. Uczniowie wraz z opiekunami czas wolny spędzili w centrum handlowym „Felicity”.

 24 stycznia, środa

Tego dnia uczniowie zaczęli pracę od krótkich zajęć integrujących. Następnie obejrzeli film na temat kreatywnego myślenia, stał się on okazją do wielu ćwiczeń. Najwięcej czasu zajęła młodzieży gra terenowa w szkole. Uczniowie zostali podzieleni na cztery międzynarodowe grupy. Każda z nich otrzymała pozornie łatwe zadanie: odgadnąć nazwę zawodu na podstawie wskazówek. Uzyskanie każdej z nich wymagało jednak rozwiązania często bardzo skomplikowanych zagadek, zrobienia odpowiednich zdjęć czy nakręcenia krótkiego filmu. Uczestnicy gry mieli okazję doskonalić umiejętności językowe, rozwinąć zdolności posługiwania się narzędziami TIK oraz kreatywne myślenie. Najszybsza grupa otrzymała słodkie upominki, a nagrodą dla wszystkich była doskonała zabawa.

25 stycznia, czwartek

Czwartek rozpoczął się grami rozwijającymi kreatywność i logiczne myślenie. Była to kolejna okazja do zintegrowania się oraz sprawdzenia swoich zdolności językowych. Tego dnia odbyła się coroczna Parada Postaci Literackich i Filmowych, goście mogli obejrzeć barwny korowód oraz bawić się z „przebierańcami” w małej hali przy dźwiękach muzyki. Opiekunki każdej grupy projektowej wybrały również najlepszą okładkę książki o samym sobie. Nagrody otrzymali: Kamila Bąk z Polski, Antonija Horvat z Chorwacji oraz Kristiãns Anderson z Łotwy. Nagrodę dostała również zwyciężczyni konkursu na Logo Projektu – Emilija Millere. Wieczorem wszyscy udali się na dyskotekę karnawałową, która poprzedzona była słodkim poczęstunkiem. Młodzież tanecznym krokiem rozeszła się do hotelu i domów.

 26 stycznia, piątek

Atrakcją ostatniego dnia pobytu była wycieczka do Warszawy. Pierwszym punktem programu było założone w 1952 roku Muzeum Olimpijskie. Jego zbiory liczą ponad 45 tysięcy eksponatów: medali, pucharów, sztandarów, fotografii, strojów i sprzętu sportowego oraz filmów. Goście mogli poznać sylwetki olimpijczyków oraz rozwój poszczególnych dyscyplin. Następnie wszyscy udali się do budynku Telewizji Polskiej S.A., gdzie zwiedzili sale telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie oraz muzeum. Później autokar zawiózł grupę na Starówkę, można było spacerować, kupić pamiątki, podziwiać architekturę. Na koniec wycieczki młodzież dotarła do Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie dzięki zaawansowanym technologiom i multimediom oraz wynalazkom poznała tajniki nauki.

 Pobyt gości z Chorwacji i Łotwy szybko dobiegł końca. Był niezwykle udany, pouczający i pełen atrakcji. Trudno było się rozstać, dlatego pojawiły się łzy. Wszyscy cieszą się, że następne spotkanie już w maju…

Więcej informacji o projekcie oraz zdjęcia i filmy można znaleźć na stronie projektu pod linkiem:  http://juz-dzis-zaplanuj-swoj-sukces-plan-your-success-today6.webnode.com